Антропологи з Університету Тулейна вважають, що змогли розшифрувати календар майя. Як повідомляє Science Alert, цикл, що лежить в основі цього календаря, залишався загадкою з 1940-х років. В його основі лежить цикл з 819 днів, але вчені не змогли пов'язати ці 819 днів ні з чим. Тепер, схоже, вони змогли це зробити.
Для цього дослідники вивчили, як працював календар, протягом періоду не в 819 днів, а 45 років, а також пов'язали його з часом, який потрібний небесному тілу на те, щоб повернутися приблизно в ту саму точку на небі (так званий синодичний період).
Календар майя є складною системою, що складається з кількох календарів. І з цих календарів найбільше спантеличує саме 819-денний. Це гліфічний календар, який повторюється чотири рази, причому кожен 819-денний блок відповідає одному з чотирьох кольорів і, як спочатку думали вчені, напряму сторін світу. Червоний асоціювався зі сходом, білий — з північчю, чорний — з заходом, а жовтий — з півднем. Лише у 1980-х роках дослідники зрозуміли, що це припущення неправильне.
Натомість білий і жовтий асоціювалися з зенітом та надиром. Сонце сходить на сході, рухається небом до своєї вищої точки (зеніту), заходить на заході, а потім проходить через нагляд, щоб знову піднятися на сході.
Були й інші підказки, що дозволяють припустити, що 819-денний рахунок був пов'язаний із синодичними періодами видимих планет у Сонячній системі. Майя змогли надзвичайно точно виміряти періоди чотирьох небесних тіл: Меркурія, Венери, Марса, Юпітера та Сатурна.
Труднощі полягали в тому, яким чином 819-цикл відповідав синодичним періодам. З Меркурієм все було ясно: його синодичний період складає 117 днів, тобто в 819 днів він вкладався сім разів. Але що ж робити з іншими планетами?
Виявилося, що синодичний період кожної планети точно відповідає деякому числу 819 циклів. Так, для Венери він становить 585 днів; що точно збігається із сімома відліками 819 днів. Марс має 780-денний синодичний період; це рівно 20 відліків по 819 днів. Синодичний період Сатурна підходить для шести повторень 819 циклу, а Юпітера - 39.
Можна також знайти зв'язок з 260-денним календарем, відомим як Цолькін. Двадцять 819-денних періодів становлять 16 380 днів. Якщо помножити Цолькіна на 63, вийде 16 380 днів. Насправді 16380 - це найменше кратне загального числа 260 і 819.
Раніше археологи виявили у культовому місці майя Чичен-Іца на півдні Мексики кам'яний диск, який описував традиційну гру з м'ячем. Вважається, що цей вид спорту, відомий як pelota («м'яч»), відігравав важливу роль у соціальному та політичному житті цивілізації майя. На думку археологів, знайдений артефакт описує матч, який було зіграно 1100 років тому.