Вчені з Оксфордського університету приступили до першої стадії випробувань нової вакцини, яка працює за принципом щеплень від коронавірусу. Боротися ця вакцина буде зі старим ворогом людства - чумою, повідомляє ВВС.
Незважаючи на те, що здається, що чума вже не є загрозою, це не так. Спалахи захворювання реєструють по всьому світу, навіть в розвинених країнах. Так, нещодавно в США від цієї хвороби помер 10-річний хлопчик. З початку 1990-х років в 25 країнах реєструють зростання кількості випадків зараження чумою. З 2010 по 2015 рік у світі зареєстрували понад три тисячі випадків захворювання і 584 смерті від чуми.
А в 2017 році спалах захворювання на Мадагаскарі забрав життя 171 людини, понад дві тисячі заразилися.
Збудником чуми є бактерія Yersinia pestis, вона передається людям від тварин через бліх, а потім люди заражають один одного. Без лікування захворювання практично в 100% випадків закінчується смертельним результатом.
Спочатку симптоми можуть нагадувати грип: висока температура, біль у м'язах, втома. Але після того, як у людини опухають і починають боліти лімфовузли і з'являються бубони, можна ставити однозначний діагноз. Якщо ж чумні бактерії починають розмножуватися в крові, це призводить до септичній чумі, яка супроводжується нудотою, розладом шлунка, крововиливами і може привести до гангрени.
Найрідкісніша і найнебезпечніша форма - легенева чума. Тоді бактерії проникають в легені і вже через два дні після інфікування можуть привести до смерті.
На даний момент найефективнішим засобом боротьби з чумою є антибіотики, але для цього захворювання потрібно розпізнати на ранній стадії, що не завжди вдається.
"Хоча антибіотики справляються з чумою, спалахи іноді відбуваються у віддалених районах, і ось там превентивна вакцинація могла б стати дуже успішною стратегією боротьби з цим захворюванням", - говорить вакцінологіі з Оксфордського університету Крістін Рольер.
Тепер же вчені з Оксфордського університету розробили внутрішньом'язову вакцину на основі модифікованого аденовірусу. Цей вірус використовують для того, щоб доставити в організм генний білок Yersinia pestis. Завдяки цьому імунна система вчиться розпізнавати його і чинити опір.
Поки вакцину випробували тільки на лабораторних тваринах, результати були обнадійливими. Вчені шукають добровольців, яким готові доплатити за ризик і незручності. Дослідники готові гарантувати, що чумою ніхто не заразитися, але добровольці можуть відчувати значний дискомфорт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, нещодавно вчені знайшли в Латвії останки першої жертви чуми. Людина, яка померла понад п'ять тисяч років тому, була заражена найранішим відомим штамом чуми.