Група вчених з Массачусетського технологічного інституту під керівництвом Гопіна Фена змогла позбавити лабораторних мишей від деяких симптомів аутизму. Про це повідомляється на офіційному сайті інституту.
Раніше дослідники вивели особливий вид лабораторних мишей з нокаутованим геном Shank3, у яких розвивалися симптоми аутизму. Дослідники показали, що у таких мишей в деяких синапсах (особливо в смугастому тілі) головного мозку утворюється зменшена кількість дендритних шипиків – горбків, які збільшують ефективність роботи контактів між нейронами.
Тепер вчені провели з мишами ряд інших експериментів. Дослідники сконструювали промотор гена Shank3 так, що могли в будь-який момент включити його в роботу. Коли миші досягли певного віку, вчені повернули ген в роботу. В результаті деякі симптоми, властиві аутизму – стереотипна поведінка і відмова від соціальних взаємодій, – зникли. На клітинному рівні спостерігалося повернення нормальної кількості дендритних шипиків в синапсах смугастого тіла.
Разом з тим, у мишей залишилися деякі інші симптоми: тривога і порушення координації рухів. На думку вчених, ці порушення можуть бути пов'язані з порушенням в структурі синапсів, які до дорослого стану вже дозрівають і "закріплюються" остаточно. Щоб перевірити це, автори включили ген Shank3 у молодих (20-денних) мишей і у результаті добилися нормалізації і інших симптомів.
Раніше повідомлялося про те, що вчені знайшли в мозку "гени інтелекту". Під час досліджень вченими були виявлені гени М1 і М3, які впливають на когнітивні функції індивіда. За словами провідного автора дослідження Майкла Джонсона, "ми знаємо, що генетика відіграє важливу роль у формуванні інтелекту, але досі не було точно відомо, які гени за це відповідають. Знаючи ці гени, ми зможемо проводити маніпуляції з ними, штучно підвищуючи рівень інтелекту – але це, звичайно, поки тільки в теорії".