Вчені давно прагнуть дізнатися, чому в одних людей виникає тяга до алкоголю, а в інших – ні. Близько 30% питущих людей набувають залежність, лікувати яку дуже важко.
У ході нового дослідження вчені проаналізували нейрофізіологічні основи адиктивної поведінки. Дослідники спостерігали за мишами і з'ясували, що вони, як і люди, за стилем вживання спиртного діляться на "малопитущих", "пияк без тяжких наслідків" і "компульсивних алкоголіків".
Дослідники відстежували активність нейронів звірів за допомогою кальцієвої візуалізації з клітинним роздільною здатністю. Люмінесценцію, викликану активністю нейронів, реєстрували за допомогою мікроскопа. Ступінь світності показувала, активується або гальмується нейрон у відповідь на надходження в організм алкоголю. Активність аналізували при першому вживанні алкоголю і далі по мірі виникнення (або невиникнення) адикції.
Виявилося, що у мишей, які були схильні до пияцтва при вживанні алкоголю, нейрони знижували свою активність, а у тих, у кого залежність навряд чи могла розвинутися, навпаки – "розганялися". При цьому, така різниця у нейронній відповіді реєструвалася ще при першому вживанні алкоголю, коли залежність розвинутися ще не могла.
На основі отриманих даних команда побудувала нову поведінкову модель і визначила кірково-стовбуровий нейронний контур. Цей контур одночасно служить біомаркером компульсивного споживання алкоголю і клітинної основою його розвитку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені заявили про те, що захворювання на рак при палінні може бути викликано тим, що компоненти тютюнового диму змінюють роботу білкової "упаковки" ДНК, що робить гени вразливими до накопичення мутацій.