За їх даними, за п'ять років дослідження померло близько 39% учасників, які спочатку не зуміли пройти простий тест на відмінність запахів. Серед тих, хто зумів справитися з завданням, цей показник склав всього 10%.
У 2005-2006 роках лікарі дали 3005 американцям похилого віку (вибірка за віком становила 57-85 років) тест на розрізнення п'яти запахів (м'яти, риби, апельсина, троянди і шкіри). Близько 78% респондентів вірно визначили чотири-п'ять запахів, 20%- два або три, і 3,5% не впоралися із завданням.
Через п'ять років вчені повернулися до пройденного тесту літніми людьми. До того часу померло 430 осіб - 12,5% від початкової вибірки.
На думку лікарів, втрата нюху є попереджувальною сигналізацією. Вона не призводить до смерті, але виступає її провісником - ознакою того, що в організмі відбувається щось небезпечне.
Вчені поки що не знайшли пояснення, чому саме втрата нюху пов'язана зі смертю. Зараз вони розглядають кілька гіпотез. Згідно з першою, нюховий нерв - це єдиний нерв, який безпосередньо контактує з навколишнім середовищем. Через нього забруднюючі речовини, мікроби, шкідливі частинки потрапляють з атмосфери в центральну нервову систему. Друга гіпотеза вказує на самовідновлюваність стовбурових клітин в нюховоій системі. В такому випадку втрата здатності розрізняти запахи виявляється сигналом того, що організм більше не може відтворювати найважливіші елементи свого пристрою. !zn