Вчені помітили ознаки скорого виверження найактивнішого вулкану Ісландії

Поділитися
Вчені помітили ознаки скорого виверження найактивнішого вулкану Ісландії Вулкан Грімсвотн може незабаром почати вивергатися © Science Alert
Вулкан Грімсвотн вивергався в 2011 році.

Вчені помітили ознаки того, що покритий кригою вулкан Грімсвотн в Ісландії готується до нового виверження. Минулого разу він вивергався в 2011 році і викинув попіл на висоту близько 20 кілометрів, що призвело до скасування 900 авіарейсів, повідомляє Science alert.

Грімсвотн цікавий тим, що він практично повністю покритий льодом. Єдина частина, яку на даний момент видно, - це старий хребет на його південній частині, який формує схил кратера (кальдери). Саме біля підніжжя цього хребта і сталося минуле виверження.

Інша особливість вулкану полягає в тому, що його теплова потужність надзвичайно висока (2000-4000 МВт), що призводить до танення льоду і появи прихованого озера талої води. Його глибина становить приблизно 100 метрів, над ним знаходиться шар льоду товщиною 260 метрів. Свіжий лід продовжує падати в кальдеру, плавиться, а рівень води в озері продовжує зростати.

Ця тала вода може раптово піти і подорожувати під кригою на відстань 45 кілометрів, де вона виходить на поверхню і викликає повені. Цей рух води під льодом можна простежити, тому дороги, які вона може затопити, перекривають завчасно.

Ще одна особливість Грімсветна - його реакція на тиск. Коли вода йде, тиск слабшає, що може привести до виверження. І у випадку з цим вулканом таке траплялося не раз.

За останні 800 років Грімсветн вивергався 65 разів і проміжки між виверженнями нерівномірні. Наприклад, велике виверження відбулося в 2011 році, але більш дрібні спостерігалися в 2004, 1998 і 1983 роках. Ймовірно, великі виверження Грімсветна відбуваються кожні 150 років, а дрібні - кожні 10 років.

Ісландські вчені спостерігали за Грімсветном з 2011 року і помітили різні ознаки того, що він готується до швидкого виверження. Наприклад, вулкан роздувається в міру того, як нова магма потрапляє в систему під ним. Підвищення термічної активності призвело до танення більшої кількості льоду, а також останнім часом почастішали землетруси.

Надалі вчені очікують серію землетрусів, які триватимуть кілька годин. Вони будуть сигналізувати про рух магми і те, що вулкан скоро почне вивергатися. У випадках, коли зникає підлідне озеро, землетруси відбуваються відразу після цього і перед виверженням вулкану.

Більш дрібні виверження Грімсвотн витрачають багато енергії при взаємодії з водою і льодом на поверхні. Це означає, що попіл, який утворюється, стає вологим і липким і відносно швидко падає з неба.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з США та Німеччини за допомогою комп'ютерного моделювання розкрили процеси, які відбуваються під Єллоустонським супервулканом. Иследователи підтвердили, що під вулканом розташовується великий мантійний плюм.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі