Вчені з Трентського університету в Італії з'ясували, яким чином павукам вдається зловити здобич в 50 разів важчу за себе. Переглянувши відеозапис, дослідники з'ясували, що хижі членистоногі використовують систему блоків, що дозволяє їм ласувати навіть ящірками, повідомляє Naked science.
Вчені звернули увагу на те, що досі не описаний механізм полювання павуків-тенетників на велику здобич. Існує безліч свідчень попадання в їхню павутину великих комах, земноводних, рептилій і навіть змій. Але чи є вони метою павуків або випадково потрапили в пастку - не ясно.
У ході дослідження вчені провели серію експериментів з двома видами павуків: тріангулоса (Steatoda triangulosa) і помилковий каракут (Steatoda paykuliana). Їх поміщали в коробки з чорними стінками і давали деякий час освоїтися. Коли павуки завершували будувати свої пастки, їм підкидали гігантських тарганів.
Виявилося, що розмір здобичі хижака хвилює мало. Коли комаха підходила на відстань стрибка або зачіпала сигнальну нитку, павук кидався на неї. У цей момент починалася повноцінна ув'язка вантажу, як це роблять такелажники в порту. Спочатку жертві пов'язували кілька кінцівок, а потім чіпляли павутину за тулуб в декількох місцях. Далі процес був послідовного підв'язування все нових і нових тросів - так, щоб вони підламували вже закріплені на таргані. В результаті ще жива жертва потихеньку піднімалася над землею і втрачала найменший шанс на порятунок.
Перші, силові, нитки спочатку навіть не натягуються. Це робиться для того, щоб здобич не втекла: в спробах звільнитися жертва може почати сильно сіпатися і порвати натягнуту павутину. А коли нитки розслаблені, у них є великий запас міцності на розтягнення, та й здобич так тільки додатково сплутується.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Нанкинського інституту геології і палеонтології виявили в зразках бурштина, знайдених на півночі М'янми, дивну істоту, що нагадує павука з довгим хвостом.