Вчені побудували математичну модель історії стародавнього світу

Поділитися
Вчені побудували математичну модель історії стародавнього світу Вчені побудували математичну модель історії стародавнього світу
Побудована теоретична модель приблизно на 65% відображала реальні історичні процеси, пов'язані з формуванням великих людських спільнот - протоимперий та імперій. При спрощенні моделі за рахунок виключення фактору військових технологій частка збігів падала відразу до 16%.

Математики Петро Турчин і Сергій Гаврилець опублікували в науковому віснику PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences - "Праці національної академії наук США") свою нову роботу "Війна, простір і еволюція складних суспільств стародавнього світу".

Як розповів Гаврилець, це перша велика публікація у виданні такого рівня за нової науки, що формується - кліодинаміки. Сенс цього напрямку досліджень зводиться до математичного моделювання соціально-історичних процесів. В даному конкретному випадку вчені намагалися з'ясувати, піддаються такому моделювання події на просторах "Афроєвразии" протягом трьох тисячоліть - з 1500 року до н.е по 1500 рік нашої ери.

Відповідь, за їх словами, виявився ствердною: побудована теоретична модель приблизно на 65% відображала реальні історичні процеси, пов'язані з формуванням великих людських спільнот - протоимперий та імперій. При спрощенні моделі за рахунок виключення фактору військових технологій частка збігів падала відразу до 16%.

На питання про те, чи відкриває клиодинамика кращі перспективи історичного прогнозування, Гаврилець відповів, що про це говорити поки рано. "У плані передбачень - це надихає", - сказав фахівець. Він переконаний, що природничо-науковий підхід до аналізу соціально-історичних явищ затребуваний.

Не випадково в США Пентагон фінансує програму "Мінерва", спрямовану на всебічне вивчення та моделювання суспільних рухів і державних структур, а також все, що впливає на їх силу і стійкість. І в Росії, на думку Гаврильца, обов'язково повинно існувати щось подібне.

Термін "кліодинамика" ввів у науковий обіг Петро Турчин - син відомого радянського вченого і дисидента, який працює нині в Коннектикутському університеті США. Сергій Гаврилець - науковий керівник Національного інституту математико-біологічного синтезу при Теннессийском університеті в США. Обидва російських американця відомі роботами, які викликали інтерес не тільки в наукових колах, але й у широкої громадськості і преси. !zn

Читайте також:

У Британії двієчників зобов'язали вивчати математику і англійську мову до 18 років

Вчені побудували математичну модель загибелі людства внаслідок нашестя зомбі

Британський математик вирахував "траєкторію життя" за допомогою Facebook

Британія виставила на продаж саму стару державну компанію, засновану 500 років тому

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі