Шведські вчені провели масштабне дослідження, яке охопило дані більше мільйона осіб, зібрані протягом 30 років, і підтвердили наявність зв'язку між стресовими розладами, включаючи посттравматичний стресовий розлад, і підвищеним ризиком розвитку аутоімунних захворювань, включаючи артрит і хворобу Крона, повідомляє New Atlas.
Наголошується, що у 100 тисяч досліджуваних був діагностований який-небудь розлад, пов'язаний зі стресом, починаючи від посттравматичного стресового розладу (ПТСР) і закінчуючи гострою стресовою реакцією та розладами адаптації. Дані цих людей були зіставлені дослідниками з даними суб'єктів, у яких за 30 років не було виявлено будь-яких стресових розладів.
Виявилося, що у людей, які пережили стресові розлади, ризик розвитку одного з 41 аутоімунного захворювання був на 30-40% вище. У список аутоімунних захворювань входили такі хвороби, як ревматоїдний артрит, псоріаз, хвороба Крона і целіакія.
"З попередніх досліджень ми знаємо, що переживання стресу в значній мірі підриває нашу імунну систему, однак це перша робота, яка демонструє зв'язок між ПТСР та іншими стресовими розладами та підвищеним ризиком розвитку аутоімунних захворювань на основі великої вибірки", - зазначає дослідник Уннур Анна Валдимарсдоттир.
Крім того, вчені встановили, що у випадках з індивідами, у яких ПТСР було діагностовано в ранньому віці, ризик розвитку аутоімунних захворювань підвищувався. Дослідники також виявили, що ті з суб'єктів, хто незабаром після діагнозу отримував лікування антидепресантами від ПТСР, демонстрували меншу ймовірність розвитку аутоімунних захворювань; втім, хоча це може підтверджувати гіпотезу про причинно-наслідковий зв'язок між стресом і аутоімунними хворобами, автори роботи попереджають, що це всього лише наглядова дослідження.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в мозку людини два кластера генів, які відповідають за розвиток інтелекту. В ході досліджень вчені встановили, що ці ж гени в зміненому стані можуть призвести до епілепсії та когнітивного дисбалансу.