Вчені провели порівняльний аналіз послідовностей геному SARS-CoV-2 і споріднених йому вірусів. Дослідникам не вдалося виявити ознак того, що у патогена може бути синтетичне походження.
Вчені проаналізували ділянки РНК в генах шипоподібних білків вірусної оболонки. Це основні поверхневі білки вірусу, які необхідні для зв'язування з клітиною і проникнення в неї. Дослідників в першу чергу цікавили послідовності нуклеїнової кислоти, що кодують рецептор-зв'язуючий домен шипоподібних білків (RBD), а також послідовності, що відповідають сайтам розщеплення - "молекулярним консервним ножам", за допомогою яких вірус руйнує оболонку клітини.
Виявилося, RBD-домен вірусних білків еволюціонував таким чином, щоб максимально ефективно взаємодіяти з рецепторами ACE2 на поверхні клітин господаря. Доказ природної еволюції було отримано із загальної молекулярної структури SARS-CoV-2. Якщо б гіпотетичні "біотерористи" намагалися сконструювати вірус-убивцю, вони б створювали його основі вже відомого патогена з доведеною вірулентністю.
Разом з тим, дослідники помітили, що "молекулярний склад" нового коронавірусу відрізняється від патогенів, які зазвичай заражають людей. Він в основному нагадує віруси, які були знайдені у летючих мишей і плазунів.
Існує дві теорії походження нового вірусу. Згідно з першою з них, він поступово змінювався в організмі господаря, імовірно кажанів, отримав високу патогенність і "мігрував" до людини. Аналогічним чином розвивалися попередні епідемії.
Друга теорія – вірус потрапив у людську популяцію в не мутувавши, а високу патогенність отримав вже в ній. Підтвердження цієї гіпотези вчені знайшли у панголінів: RBD-домени деяких коронавірусів, що циркулюють серед цих тварин, схожі на аналогічні ділянки в білках SARS-CoV-2. Можливо, від панголінів вірус потрапив до людей через проміжного господаря, а його сайти рестрикції шипоподібних білків мутували пізніше.
Якщо вірус у патогенному стані передався від тварин людині, то ймовірні подальші спалахи, оскільки він буде продовжувати циркулювати в тваринних резервуарах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Новим коронавірусом у всьому світі заразилися більше 200 тисяч осіб,вісім тисяч померли після зараження. Увечері 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила про початок пандемії коронавірусу.
Найбільшим осередком спалаху коронавіруса в Європі залишається Італія. Найбільш уражені північні регіони країни: Ломбардія, Венето і Емілія-Романья. З 9 березня на території всієї країни запроваджено суворий карантин.