Вчені з Тегеранського і Абаданського університетів (Іран), Університетського коледжу Бьєркнес (Норвегія), Імперського коледжу Лондона (Велика Британія), Каролінського інституту (Швеція), Університету Макмастера (Канада) заявили про те, що насичені жирні кислоти, які містяться в горіхах, сої і рослинній олії, допомагають знизити ризик смерті від всіх причин. Висновки дослідників засновані на аналізі 41 наукової праці, опублікованої з 1991 по 2021 рік, повідомляє Naked science.
У дослідженнях взяли участь близько 120 тисяч осіб у віці від 18 до 98 років. Вчені вивчали вплив альфа-ліноленової кислоти (ALA) на здоров'я. Враховувалися такі фактори як паління, вживання алкоголю і заняття спортом.
Виявилося, що регулярне вживання продуктів, які містять ALA, знижує ризик смерть від усіх причин. Так, смертність від серцево-судинних захворювань знижувалася на 10,8%, а від ішемічної хвороби серця - на 11%.
Збільшення дози альфа-ліноленової кислоти всього на грам (одна столова ложка масла канолі або близько 14,7 мілілітра масла волоського горіха) на 5% знижує ризик смерті від серцево-судинних захворювань.
Разом з тим, зловживати з вживанням ALA не варто. За словами дослідників, ця кислота може стати причиною розвитку раку. Але цей ризик невеликий: 63 додаткових випадки загибелі на 120 тисяч осіб.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Сінгапуру, США і Росії змогли з'ясувати максимально можливий вік людини. Для цього вони вивчили зв'язок між старінням і здатністю відновлюватися після стресу.