Біологи з Гавайського Інституту морської біології протягом 10 років спостерігали за китовими акулами в прибережних водах Австралії і прийшли до висновку, що самиці цього виду є найбільшими рибами. Довжина їхнього тіла може досягати 14,5 метрів, повідомляє N+1.
Китовим акулам необхідно 30 років, щоб досягти зрілості, через що багато з них гинуть, не встигнувши залишити потомства. Через скорочення чисельності, цей вид віднесли до таких, що знаходяться під загрозою зникнення.
До цього часу дані про швидкість росту китових акул вчені отримували при аналізі хребців мертвих самців. При цьому прогнозовані асимптотичні розміри риб іноді перевищували максимальний задокументований розмір в 18 метрів. Цей прогноз не узгоджується з реальними спостереженнями за тваринами, які показали, що самці досягають статевої зрілості при довжині в вісім метрів. З іншого боку, всі, за винятком однієї, коли-небудь виміряні особини, розмір яких перевищував 13 метрів, виявилися самицями.
Самиці багатьох видів акул можуть виростати до більших розмірів, ніж самці. Але не було відомо, чи характерна така особливість для китових акул. У ході ж нового дослідження вчені протягом 10 років вимірювали довжину 54 китових акул на рифі Нінгалу, Австралія, щоб оцінити темпи зростання риб.
Виявилося, що самці ростуть швидше, ніж самиці, але при досягненні довжини тіла вісім або дев'ять метрів швидкість їхнього росту досягає плато. Самиці ж ростуть повільніше, але темпи зростання зберігаються протягом усього життя, тому вони обганяють самців, а середня довжина дорослої особини становить 14,5 метрів.
Дослідники вважають, що відмінності в темпі росту самців і самок китових акул можуть сприяти розробці стратегій охорони тварин і пояснити багато особливостей екології цього виду. Одна з таких особливостей, наприклад, - схильність молодих самців до утворення скупчень в мілководних прибережних водах тропіків, де вони використовують достаток їжі для підтримки швидкості росту. Вчені також заявляють, що збільшений розмір самиць китових акул може бути корисний для виношування потомства.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше японські вчені виявили у китових акул цікавий механізм захисту очей - тисячі шкірних зубців, які нагадують людські моляри. У інших же акул таку особливість немає.