Японські вчені виявили у китових акул цікавий механізм захисту очей - тисячі шкірних зубців, які нагадують людські моляри. У інших же акул такої особливість немає, повідомляє Naked science
Китові акули - одні з найбільших відомих видів акул і найбільші риби Світового океану. Вони можуть досягати 18-20 метрів в довжину і харчуються переважно планктоном. Паща цих риб може досягати 1,5 метрів і в розкритому положенні нагадує гігантську воронку.
При цьому, очі у китових акул дуже маленькі, не більше п'яти сантиметрів в діаметрі, і розташовуються по краях пащі. Часом вони втягуються в орбіту і виявляються прикритими товстою складкою шкіри, а не повіками, які просто відсутні.
Тепер же вчені з'ясували, що у китових акул є близько трьох тисяч крихітних зубів, що розташовуються навколо райдужної оболонки очей і нагадують людські моляри (шості, сьомі і восьмі зуби постійного ряду або четверті і п'яті зуби молочного ряду з лівого і правого боку щелепи).
«Морфологія кожного очного зубця характеризується центральним гребенем, що проходить через подовжню вісь зубця, і декількома (зазвичай шістьма-вісьмома) допоміжними гребенями, що відгалужуються убік від центрального гребеня. Основа очного зубця має овальну форму і містить кілька (зазвичай більше восьми) отворів шийного каналу », - розповідається в дослідженні.
Попередні дослідження показали, що у китових акул є зубці й на інших частинах тіла. Але в пережовуванні їжі вони ніякої ролі не грають, а служать додатковим захистом тулуба від інших акул. Крім того, їхнє особливе розташування дозволяє рибі швидше плавати. Ймовірно, зубчики навколо очей також служать для захисту від нападів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше міжнародна група вчених змогла визначити вік гігантських китових акул. Для цього вони виміряли рівень радіоактивних нуклідів в організмі цих риб.