У Денисовій печері знайдена найдавніша скульптура Центральної та Північної Азії

Поділитися
У Денисовій печері знайдена найдавніша скульптура Центральної та Північної Азії Вік фігурки оцінюється в 45 тисяч років © Наука в Сибіру
Вчені знайшли фігурку печерного лева.

Російські археологи виявили в Денисовій печері фігурку печерного лева, яка була виготовлена з бивня мамонта. Вік фігурки оцінюється в 45 тисяч років, це перше подібне скульптурне зображення на території Центральної та Північної Азії, повідомляє "Наука в Сибіру".

Розмір фігурки становить 42 міліметра в довжину, 8,5 - у ширину і 11 – у товщину. У неї втрачена голова, але за формою тулуба вчені припустили, що вона зображує печерного лева. Тварина зображена з підтягнутим черевом і відсунутими назад зімкнутими кінцівками. Швидше за все, він знаходиться в бігу галопом, стрибку або готується до стрибка. Крім того, на поверхню фігурки нанесений орнамент у вигляді 18 рядів з чотирьох насічок.

На правому боці тварини були знайдені сліди вохри. Це може бути рана, яка була нанесена їй іншим хижаком під час полювання.

"Це перше подібне скульптурне зображення, відоме на території Сибіру, Північної та Центральної Азії і перша зооморфна скульптура такого віку. В історії палеоліту Сибіру відомі зооморфні фігурки, але вони, як правило, не старше 23-21 тисячі років. Вік цієї ж поки не встановлено, але вона розташовується в стратиграфічному контексті, який, за даними радіовуглецевого аналізу, зробленого в Оксфордському університеті, і оптико-стимульованої люмінесценції, має вік близько 45 тисяч років. Хронологія ще буде уточнюватися, але зображення в будь-якому випадку не молодше 30 тисяч років. Тобто це найдревніший артефакт такого типу", - заявив завідувач відділу археології кам'яного віку ІАЕТ СО РАН Михайло Шуньков.

Вчені відзначають, що мамонт, з бивня якого була виготовлена фігурка, в районі Денисової печери не мешкав. Ареал проживання цих тварин розташовувався на відстані 100-120 кілометрів від неї, разом з тим, кістки мамонтів часто знаходять у печері. Матеріал туди принесли.

Вчені не знають, хто виготовив фігурку. Ймовірно, денисчвські люди, але в цей час у цьому районі вже мешкали перші Homo sapiens, які могли чинити вплив на культуру "сусідів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше в печері була знайдена фігурка коня, яку вирізали з бивня мамонта. За попередніми даними, вона була виготовлена 50 тисяч років тому, що робить її найдавнішим відомим скульптурним зображенням тварини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі