Астрономи з Лундського університету вивчили атмосферу екзопланети WASP-189b, що знаходиться на відстані 320 світлових років від Землі. У ній виявили цілий "коктейль" металів, включаючи оксид титану, а також залізо, хром, ванадій, натрій, нікель, кальцій, магній та марганець, повідомляє Naked science.
Зірка WASP-189 у 2,3 рази більша за Сонце і майже у 18 разів його яскравіша. Світило знаходиться на відстані 320 світлових років від Землі в сузір'ї Терезів і обертається настільки швидко, що відчутно сплюснуто на полюсах. У 2017 році поряд із зіркою знайшли планету, радіус якої у 1,6 раза більший, ніж у Юпітера. Небесне тіло здійснює оберт навколо свого світила всього за 2,7 земних діб, а температура на ньому досягає 3200 градусів Цельсія.
У ході нового дослідження вчені детально вивчили атмосферу планети та знайшли у ній велику кількість різних металів. Вчені вважають, що ці частинки можуть нагрівати верхні шари таких екзопланет.
Роздивитися склад атмосфери WASP-189b вчені змогли за допомогою спектрографа HARPS, встановленого на 3,6-метровому телескопі європейської обсерваторії Ла-Сілья в Чилі. Виявлені метали та їхні спектри вказали на те, що атмосфера має складну структуру: на різній висоті та на різних широтах існують умови, що сприяють конденсації різних металів.
Найцікавішою знахідкою став оксид титану, який поглинає короткохвильове ультрафіолетове випромінювання. На думку дослідників, в атмосфері WASP-189b він утворює шар, аналогічний до озонового на Землі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Інституту астрономії Товариства Макса Планка виявили біля червоного карлика неподалік Сонця землеподібну планету, якій вдалося зберегти свою атмосферу. Вона допоможе вченим вивчати атмосфери інших світів.