В Арктиці незабаром замість снігу йтимуть дощі – вчені

Поділитися
В Арктиці незабаром замість снігу йтимуть дощі – вчені Глобальне потепління призведе до збільшення кількості злив в Арктиці © pixabay/dassel
Різке зрушення клімату може статися набагато швидше, ніж передбачалося.

Вчені провели дослідження, яке показало, що незабаром дощі замінять снігопади в якості найпоширенішого виду опадів Арктики. Відбудеться це через зміни клімату та нагрівання північного полярного регіону нашої планети, повідомляє The Guardian.

Сьогодні в Арктиці випадає більше снігу, ніж дощу. Але до кінця століття ці опади поміняються місцями: над морями та сушею регіону випадатиме набагато більше дощів, ніж снігопадів.

Це станеться при підвищенні середньої температури на три градуси за Цельсієм. Якщо угоди, укладені на недавньому саміті Cop26, досягнуть своєї мети, підвищення температури вдасться стримати в межах 2,4 градуса Цельсія. Але навіть при зростанні температури на 1,5-2 градуси за Цельсієм, у Гренландії та Північному морі йтиме більше дощів, ніж снігопадів.

Вчені використали новітні кліматичні моделі, які показали, що заміна снігу дощем відбудеться на десятиліття раніше, ніж передбачалося. Осінь стане сезоном із найбільш різкими кліматичними змінами. Так, якщо викиди вуглекислого газу не скоротяться, у центральній Арктиці восени випадатиме більше дощів, ніж снігу, вже у 2060-2070 роках, а не до 2090, як вважалося раніше.

За словами дослідників, наслідки таких змін будуть «серйозними» - від прискорення глобального потепління та підйому рівня моря до танення вічної мерзлоти та масового голоду північних оленів. Вчені припускають, що нагрівання Арктики може призвести до посилення екстремальних явищ, таких як урагани, повені та спека у Європі, Азії та Північній Америці.

«Те, що відбувається в Арктиці, не залишається тільки там. Ви можете думати, що Арктика далека від вашого повсякденного життя, але насправді температура там настільки підвищилася, що це вплине на південь. У центральній Арктиці, де, як здається, восени має йти сніг, ми бачимо ранній перехід до злив. Це матиме серйозні наслідки. Арктика зі стабільними снігопадами дуже важлива для всього цього регіону, а також для глобального клімату, оскільки відбиває багато сонячного світла», - заявила Мішель Маккрістал з Манітобського університету в Канаді.

"Нові моделі не можуть бути більш ясними: якщо не зупинити потепління в майбутньому Арктика стане вологішою, моря, колись вкриті льодом, відкриються, сніг стане дощем", - заявив один з авторів нового дослідження Джеймс Скрін з Університету Ексетера.

Вчені вже давно попереджають про те, що в майбутньому кількість опадів в Арктиці збільшиться через те, що все більше води випаровується з тепліших і вільніших від льоду морях. Але нове дослідження показало, що до 2100 року тут випадатиме більше дощів, ніж снігу.

Сніг важливий для появи морського льоду взимку, тому менша кількість снігу означає меншу кількість льоду та більшу кількість тепла, що поглинається відкритими морями. Дослідження показують, що в Гренландії збільшується кількість злив, що прискорює сповзання льодовиків в океан і, як наслідок, призводить до підвищення рівня моря, що загрожує багатьом прибережним районам.

Більшість землі в Арктиці – це тундра, вкрита вічною мерзлотою, але збільшення кількості дощів змінить це.

"Ви заливаєте землю теплою водою, яка може розтопити вічну мерзлоту, що стане великою проблемою, оскільки, як ми знаємо, вона є потужним поглиначем вуглецю та метану", - заявила Маккристал.

Все це призведе до танення важливих крижаних доріг, повеней та загрожує голодом місцевим тваринам. Коли дощ випадає сніг і замерзає, вони можуть харчуватися. Постраждати можуть популяції північних оленів та вівцебиків, які не зможуть дістатися трави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університетського коледжу Лондона заявили, що товщина льоду прибережних районів Арктики скорочується набагато швидше, ніж вважалося. Дослідники провели нове моделювання, яке показало, що ця швидкість насправді на 70-100% вища за передбачуване.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі