Аналіз землетрусів під західною частиною Південного полюса нашої планети дозволив виявити природний феномен: масивний вулкан, захований глибоко під товщею криги Південного полюса. Про дивовижну знахідку розказано в останньому номері наукового журналу Nature Geoscience.
Це відкриття підтверджує колишню теорію про вулканічну активність у надрах Південного полюса нашої планети. Раніше вчені вже встановлювали наявність кількох вулканів в Антарктиці, але всі вони розташовувалися на береговій лінії цього континенту. Зараз же вулкан виявлено далеко вглиб білого континенту. "Судячи з усього, ми вступаємо у золотий вік полярних досліджень. Думаю, що в майбутньому фахівці виявлять і інші приклади вулканічної активності на Південному полюсі планети", - каже співавтор дослідження Річард Астер з Державного університету Колорадо у США.
Новий вулкан було виявлено в рамках дослідницького проекту Polenet, який має на меті виявити особливості внутрішньої будови полюсів планети. Фахівці говорять, що виявити наявність вулкана дозволили два потужних землетруси, що відбулися в січні 2010 і березні 2011 років. Як пізніше встановили фахівці, тодішні поштовхи належали до глибоких землетрусів з довгим періодом. Обидва землетруси сталися на глибині від 25 до 40 км від поверхні.
Вчені кажуть, що виявлений ними вулкан навряд чи був у минулому дуже активний і, швидше за все, не викидав лаву на кілометри вгору. Однак саме його існування позначилося на формуванні крижаної шапки у регіоні. На думку вчених, полярний континентальний вулкан був, швидше за все, сплячим. Однак дослідники кажуть, що вже встановили у районі вулкана сейсмографи, а також провели спеціальну аерозйомку місцевості, щоб вивчити особливості формування льоду.
Геологи говорять, що наявність вулкана мала вплинути на сусідні регіони. Можливо, що у далекому минулому антарктичний вулкан вивергався, тому біля його підніжжя можуть бути сліди магми. Дослідники кажуть, що востаннє вулкан міг виявляти свою активність приблизно 13,5 млн років тому.
При цьому фахівці не виключають, що і наразі під поверхнею вулкана тече розпечена магма, яку приховано від нас гірськими породами і товстим крижаним шаром. !zn
Читайте також:
Вулкан в Японії викинув стовп попелу заввишки 5 кілометрів
В Індонезії більше трьох тисяч осіб евакуйовано через виверження вулкана Сінабунг
Вчені оцінили небезпеку вулканів Ісландії
Чилійський вулкан паралізував авіасполучення в Південній Америці