Уламки предметів зі скарбів бронзової доби могли бути грошима

Поділитися
Уламки предметів зі скарбів бронзової доби могли бути грошима Уламки предметів могли використовуватися в якості грошей древніми жителями Європи © N+1
Дослідники порівняли предмети з близькосхідними мірами ваги.

Археологи з Німеччини та Італії заявили про те, що уламки предметів, знайдені в скарбах, могли бути грошима Європи бронзової доби. Дослідники порівняли такі фрагменти з близькосхідними мірами ваги і прийшли до висновку, що такі уламки були стандартизованими і використовувалися в якості валюти, повідомляє N+1.

Люди, які населяли Європу в бронзовій добі (2300-800 років до нашої ери), вже почали вести активну торгівлю один з одним. Такі відносини виникали навіть між групами, що жили на великих відстанях один від одного. Молода ж торгівля потребувала системі оцінки товарів за вагою і з економічною цінністю.

Незважаючи на те, що вчені не змогли знайти письмових свідчень і предметів, які могли бути обладнанням для зважування, передумови для виникнення системи мір і ваг і появи грошей на той час уже сформувалися. Джерелом інформації про створення нових економічних моделей стали так звані «скарби металобрухту», які з'являються в Італії і Центральній Європі приблизно 1350-1050 років тому. На початку першого тисячоліття до нашої ери вони зустрічаються вже по всій Європі і на Британських острвах.

У ході нового дослідження вчені вивчили такі скарби, які датуються ІІ і початком І тисячоліття до нашої ери. Дослідники розглянули 3000 предметів, які знайшли на території Німеччини, Італії та Польщі. Вчені вважають, що присутність в скарбах великої кількість фрагментованих артефактів свідчить про те, що їх використовували в якості грошей. Цілі предмети також могли використовувати в якості валюти.

Для доказу цієї гіпотези були досліджені чотири категорії предметів: цілі вироби, фрагменти виробів, злитки і фрагменти злитків. Вчені звернулися до досвіду статистичного аналізу, раніше випробуваного на рубаному сріблі з Месопотамії. Був застосований метрологічний метод косинус-квантограммного аналізу (CQA) Девіда Кендалла (David George Kendall). Вага всіх фрагментів була перевірена як частина випадкового розподілу. CQA-аналіз показав метричні закономірності в вибірці фрагментованих об'єктів і виділив концентрацію позитивних значень в діапазоні 9-11 грам. Цілі предмети і злитки показали хаотичний розподіл.

За словами вчених, фрагментація була виконана кратно одиниці ваги, яку можна зіставити з месопотамським шекелем.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені заявили про те, що жителі Європи бронзової доби використовували в якості валюти кільця і леза сокир. Ймовірно, що подібні об'єкти стандартизували за вагою та розміром.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі