Український генетик спрогнозував кінець пандемії коронавірусу

Поділитися
Свої думки вчений виклав з точки зору "молекулярного погляду".

За даними ресурсу GISAID, який забезпечує відкритий доступ до геномних даних вірусів грипу і коронавірусу, відповідального за пандемію COVID-19, кожен вірус має свій геном — унікальну специфічну послідовність ДНК або РНК.

Український вчений Олександр Коляда вважає, що за допомогою дослідження генів можна прогнозувати хід розвитку епідемій і розробляти ліки проти ще не існуючих, але цілком вірогідних загроз. Про це він написав на сторінці в Facebook

Коронавірус SARS-CoV-2 належить до групи РНК-вірусів, досить складний геном яких зашифрований в довгій молекулі рибонуклеїнової кислоти (РНК).

Коли вірус відтворює копії самого себе, він іноді трохи змінюється. Ці зміни називають "мутація" або "штам". Вчені припускають генетично відмінну гілку вірусу, що відрізняється однією або декількома мутаціями від оригіналу.

У міру розвитку пандемії COVID-19, що викликає захворювання коронавірус SARS-CoV-2 постійно мутує. Так, його штами можуть становити велику загрозу для людини, наприклад, легше передаватися або викликати важкішу форму захворювання.

Коляда нагадав, що один з найрозумніших людей в біології Євген Кунин недавно писав, що "найстрашніше, що могло трапитися з коронавірусом, вже відбулося" - він розповсюдився.

Коляда розповідає, як працює вірус в нашому організмі після того, як ми його підхопили.

"Вірус має на поверхні білок, яким прикріплюється до наших клітин і потім проникає всередину. Коли ми хворіємо, у нас виробляються антитіла в першу чергу саме на цей білок, і ці ж антитіла будуть заважати новим вірусам ковіду прилипати до наших клітин. Антитіла як пластилін обліплюють S-білок, і не дають йому зв'язатися з кліткою нейтралізуючи його", - пише вчений.

Найбільш вірогідним планом порятунку людства генетик, як і багато хто у світі, називає масову вакцинацію, яка дає антитіла, схожі на ті, що виробляються у хворих. Але все піде не за планом, якщо у вірусу виникнуть мутації, які змусять S-білок вірусу слабкіше зв'язуватися з антитілами, і міцніше зв'язуватися з клітинами. "Тоді вірус стане заразним, а імунітет і антитіла від вакцин - слабше. І буде не просто чергова хвиля, а ціле цунамі", - вважає Коляда.

Тому, на думку вченого, однією мутації не вистачить і тут потрібна ціла комбінація мутацій в певних місцях гена S-білка. Ці комбінації вдалося прорахувати наперед.

"Виявилося, що всі основні комбінації вже зіграли, і дали нам ті штами, які зараз є у світі. Залишилося ще кілька потенційно можливих комбінацій, й, наприклад, для дельти таких комбінацій менше, ніж у гами. Так, як ми тепер знаємо потенційно небезпечні комбінації мутацій, то думаю, під них зроблять спеціальні тести, і спеціальні вакцини. У будь-якому випадку варіантів для маневру у вірусу залишається все менше", - заявив генетик.

Олександр Коляда — український генетик, популяризатор науки, входить до світового рейтингу "ТОП-100 лідерів довголіття", молодший науковий співробітник Лабораторії епігенетики Інституту геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова. Області наукових інтересів: молекулярна генетика людини, біологія старіння, генетика статі, генетика поведінки, епігенетика, молекулярна діагностика, тіломірна біологія.

Станом на 2013 рік за участю Коляди в лабораторії створено банк ДНК пацієнтів з встановленим діагнозом хвороби Паркінсона, здійснено генотипування пацієнтів зі спадково-сімейними формами та вперше визначено довжину тіломірних ділянок в українців.

Раніше повідомлялося, що дослідження всіх трьох дозволених вакцин проти коронавірусу в Сполучених Штатах показує, що вакцина Moderna трохи більш ефективна, ніж вакцина Pfizer, для запобігання потрапляння людей в лікарню, а вакцина Janssen від Johnson & Johnson займає третє місце, але як і раніше забезпечує 71% захисту, повідомляє CNN.

Вакцина Pfizer забезпечувала 88% захист від госпіталізації, а вакцина Moderna була ефективна на 93%.

За останні 24 години в Україні виявили 6 234 нових хворих ковідом. Загальна кількість інфікованих зросла до 2 344 398 випадків, повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я.

У лікарні за цей час потрапило 1 719 пацієнтів. Протягом вчорашнього дня від ускладнень хвороби померли 79 осіб. За весь час пандемії в Україні було зафіксовано 54 829 летальних випадків.

Також 17 вересня вилікуватися від коронавірусу вдалося 1 763 пацієнтам. Всього ковід вдалося побороти 54 829 українців.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі