Українські вчені відкрили новий вид п’явок, предки яких мігрували з Антарктики в Арктику і назад

Поділитися
Українські вчені відкрили новий вид п’явок, предки яких мігрували з Антарктики в Арктику і назад Вчені виявили новий вид п'явок © Національний антарктичний науковий центр
Новий вид відділився від своїх родичів близько 1,7 мільйона років тому.

Українські зоологи Андрій та Сергій Утєвські відкрили новий вид антарктичних п'явок. Більше того, вони встановили, що предки цих істот мігрували з Антарктики в Арктику, а потім – назад, повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Зазначається, роботу українські дослідники виконали у співпраці з іноземними колегами Александром Бєлецьким та Йоанною Ціхоцькою з Польщі, Маріо Санторо з Італії та Петером Тронтелем зі Словенії.

Вчені досліджували поширення паразитів риб: п’явок- пісциколід. Виявивши новий вид, вони ретельно вивчили його внутрішню та зовнішню будову, а також гени.

«З'ясувалося, що нова п’явка належить до групи, яку називають "платибделіни". Вони поширені в Арктиці й суміжних водах Атлантики та Тихого океану. Це те саме, як знайти білого ведмедя в Антарктиці!», – зазначив Сергій Утєвський.

Після цього вчені вирішили з’ясувати, як таке незвичайне географічне поширення стало можливо, адже зазвичай тварини мешкають або в Південній, або в Північній півкулі. І дослідження, які вони провели, дозволили встановити неймовірні факти.

«Філогенетичний аналіз і реконструкція предкових ареалів засвідчили, що риб’ячі п’явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони розповсюдилися Світовим океаном, досягли Арктики та проникли в прісні водойми Північної півкулі. Однак згодом предок нашого виду повернувся з півночі на батьківщину пращурів всієї родини риб’ячих п’явок в Антарктиці», – пояснили дослідники.

Молекулярний годинник вказав на те, що новий від відокремився від своїх родичів приблизно 1,76 мільйона років тому в епоху, плейстоцену, коли поверхня Земля зазнала різкого охолодження. Саме в цей час п’явки змогли перетнути екватор.

«Ми віднесли новий вид до нового роду, який назвали Austroplatybdellina, що перекладається з латини як "південна платибделіна", тому що ця антарктична п’явка належить до переважно північної групи платибделін. Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька та блукав у далеких країнах так само, як і п’явки-платибделіни в північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину. Латиною "блудна" – prodiga. Отже, повна офіційна назва описаного нами нового для науки виду – Austroplatybdellina prodiga», – розказав Сергій Утєвський.

Брати Утєвські – відомі дослідники полярних регіонів з Харкова (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). Вони багато років вивчають п’явок різних регіонів: Сергій – арктичних, а Андрій – антарктичних (був зимівником 8-ї УАЕ та учасником численних сезонних експедицій на станцію “Академік Вернадський”). Нині на їхньому рахунку відкриття 19 нових для науки видів тварин.

Раніше вчені з Китаю виявили у зразках відкладень із глибин океану загадковий та унікальний тип бактерій, який може розширити наше уявлення про глибоководні умови та мікробіологію в цілому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі