У Центральній Азії знайшли останки гігантського динозавра з акулячими зубами

Поділитися
У Центральній Азії знайшли останки гігантського динозавра з акулячими зубами В Узбекистані виявили новий вид хижого динозавра © Julius T. Csotonyi/SMITHSONIANMAG
Шматок кістки від щелепи знайшли в пустелі Узбекистану.

В Узбекистані виявили останки раніше невідомого виду динозавра, який свого часу був найбільшим хижаком, і був навіть більше за тиранозавра, повідомляє Science Alert.

Його ідентифікували вчені з Університету Цукуби, який знаходиться в Японії. Раніше цей вид був відзначений як "невідомий". Ця хижа і величезна ящірка бродила по території сучасного Узбекистану близько 90 мільйонів років тому.

Дослідники назвали його Ulughbegsaurus uzbekistanensis в честь знаменитого астронома і просвітника XV століття Улугбека - астронома, математика і державного діяча, який проживав на території нинішнього Узбекистану в XV столітті.

У скельній біссектиньскій свиті відкладень в урочищі Джаракудук дослідники розкопали частину лівої верхньої щелепи й зуби ще в 1980-х роках, а у 2019 році дослідники знову виявили її в колекції одного з музеїв Узбекистану.

Часткової щелепної кістки Ulughbegsaurus uzbekistanensis виявилося досить, щоб припустити, що ця тварина була кархародонтозавром. За цими же фрагментами був відтворений зовнішній вигляд хижака з пізнього крейдового періоду.

Звір був довжиною у вісім метрів, а важив близько 1 000 кілограмів. Вчені були в розгубленості, адже цей динозавр був набагато більший, у два рази довший і більш ніж в п'ять разів важчий, ніж раніше відомий хижак найвищого рівня його екосистеми - тиранозавр.

Хоч вони й були трохи схожі з тиранозаврами, але кархародонтозаври в цілому були більш жилавими й більшими, ніж тираннозаври, іноді їх вага досягала понад 6 000 кілограмів.

Кархародонтозавр проживав в середині крейдяного періоду. Його близькими родичами є такі динозаври, як гіганотозавр і спинозавр. Вперше він був виявлений в 1927 році Шарлем Депере і Дж. Саворніном в Північній Африці.

Спочатку він називався Megalosaurus saharicus, але пізніше, в 1931 році Ернст Штормер фон Райхенбах перейменував його на кархародонтозавра через те, що його зуби нагадували зуби акули роду Carcharodon.

За припущеннями вчених, приблизно 90-80 мільйонів років тому, кархародонтозаври зникли, а тираннозаври трохи збільшилися в розмірах і стали хижаками найвищого рівня в Азії та Північній Америці.

Дослідники відзначили, що знайдена ними частина щелепи є першим кархародонтозавром, якого виявляли по всій території Центральної Азії.

Пересувалися динозаври виду Ulughbegsaurus uzbekistanensis з сімейства Сarcharodontosauridae на двох нижніх кінцівках, а короткі передні лапи були з гострими кігтями. Також тварини мали велику голову з 15-сантиметровими зубами, що схожі на акулячі.

Крім того, експерти виявили, що Ulughbegsaurus uzbekistanensis мав унікальні кісткові горбки над зубами та кісткові гребені з боків щелепи, як у тиранозавра Thanatotheristes degrootorum.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, що в Канаді виявили новий вид хижого кембрійського членистоногого, якому 500 млн років. Новий вид виділяється великим розміром - у нього була велика голова і пласке тіло.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі