Десятиліття спостережень за однією з галактик у сузір'ї Діви під назвою "SDSS1335+0728" не приносили астрономам нічого цікавого, поки наприкінці 2019 року вони не помітили різкого сплеску її світності, який зберігається й донині. На даному етапі дослідження спалаху вчені вважають, що вони стали свідками небачених раніше змін: чорна діра в ядрі галактики "влаштовує екстремальне космічне світлове шоу", коли в неї падає величезна кількість матеріалу, пише The Guardian.
"Ми виявили це джерело в той момент, коли воно почало демонструвати такі зміни світності. Ми вперше бачимо це в реальному часі", – сказала доктор Паула Санчес-Саєс, астроном із Європейської південної обсерваторії (Німеччина).
Раптове збільшення яскравості галактики зафіксувала обсерваторія Zwicky Transient Facility. Перевіривши дані ще раз за допомогою низки наземних і космічних телескопів, вчені встановили, що галактика нещодавно подвоїла яскравість в середньому інфрачервоному діапазоні, стала в чотири рази яскравішою в ультрафіолетовому діапазоні і як мінімум в 10 разів яскравішою в рентгенівському діапазоні.
Найімовірнішим поясненням цього явища, на думку вчених, є "створення активного ядра галактики", коли величезна чорна дірка у центрі галактики починає активно поглинати матеріал навколо себе.
Активні ядра галактик випромінюють широкий спектр світла, оскільки газ навколо чорної діри нагрівається і світиться, а навколишні частки поглинають одні довжини хвиль і перевипромінюють інші.
Не виключається також гіпотеза про "приливне руйнування" – явище, за якого зірка розривається на частини після дуже близького наближення до чорної діри.
Вчені продовжують стежити за джерелом, щоб зрозуміти справжню причину спалаху.
Раніше інша група вчених з'ясувала, що джерелом потужного сплеску гамма-випромінювання, який стався у 2022 році на відстані 2.4 мільярда світлових років від Землі, виявилася чорна діра, яка поглинула гігантську зірку.