Впадини, які можна побачити на більшій частині поверхні найбільшого у Сонячній системі супутника, Ганімеда, ймовірно, з'явилися внаслідок зіткнення з небесним тілом діаметром близько 150 кілометрів. Таких висновків дійшли японські вчені, повідомляє Forbes.
Ганімед – це найбільший з 79 супутників Юпітера. Він більший, ніж Плутон та Меркурій, його діаметр становить 5268 кілометрів. Це єдиний відомий супутник планети з власним магнітним полем. Ганімед також має атмосферу і, як вважається, солоний океан під поверхнею.
Поверхня Ганімеда рябоподібна, борозенчаста та візерунчаста. У статті вчені стверджують, що ці борозни є частиною концентричної системи тектонічних прогинів.
«Якщо ця багатокільцева структура має ударне походження, це найбільша ударна структура, відома в Сонячній системі. Оцінити розмір об'єкта, який упав, важко, але з властивостями борозен, що спостерігаються, узгоджується діаметр близько 150 кілометрів», - заявили вчені.
У ході дослідження вчені вивчили знімки Ганімеда, зроблені в 1979 «Вояджерами», а також апаратом «Галілео», який знаходився на орбіті супутника Юпітера в 2001-2003 роках. Знімки Ганімеда зробила і станція "Юнона" у червні 2021 року.
Теорію вчених можуть підтвердити спостереження, зроблені місією Європейського космічного агентства JUICE (Jupiter Icy moon Explorer). Її планують запустити 5-25 квітня 2023 року, вона прибуде до системи Юпітера у 2031 році та проведе 3,5 роки, вивчаючи газовий гігант та його супутники Каллісто та Європу. В 2032 станція переміститься на орбіту Ганімеда і стане першим апаратом, який обертається навколо супутника планети, крім тих, які вивчають Місяць.
Раніше вчені змогли пояснити, які сили призводять до утворення гігантських циклонів на Юпітері. Дослідники знайшли докази гіпотези про те, що волога конвекція – коли піднімається гаряче і менш щільне повітря – є рушійною силою цих циклонів.