Вчені розповіли, як з'являються гігантські циклони на Юпітері

Поділитися
Вчені розповіли, як з'являються гігантські циклони на Юпітері Вчені розповіли, як формуються вихори Юпітера © NASA
Дослідники з'ясували, які сили призводять до утворення циклонів.

Вчені з Інституту океанографії Скріппса в Університеті Каліфорнії в Сан-Дієго за допомогою даних, отриманих станцією "Юнона", змогли пояснити, які сили призводять до утворення гігантських циклонів на Юпітері. Як повідомляє Phys.org, вчені знайшли докази гіпотези про те, що волога конвекція – коли піднімається гаряче і менш щільне повітря – є рушійною силою цих циклонів.

У ході дослідження вчені помітили, що атмосферні циклони Юпітера схожі на вихори в океанах Землі.

«Коли я побачила багатство турбулентності навколо юпітеріанських циклонів з усіма нитками і дрібнішими вирами, це нагадало мені турбулентність, яку можна побачити в океані навколо виру. Це особливо помітно, наприклад, на супутникових знімках цвітіння планктону у високій роздільній здатності», - заявила провідний автор дослідження Ліа Сігельман.

За її словами, розуміння енергетичної системи Юпітера, масштаб якого набагато більший за земний, також може допомогти нам зрозуміти фізичні механізми, що діють на нашій планеті, виділивши деякі енергетичні шляхи, які також можуть існувати на Землі.

"Юнона" - перший апарат, який зробив знімки полюсів Юпітера. До цього дослідникам були доступні лише зображення полярних регіонів планети, включаючи знамениту Велику червону пляму.

У ході дослідження Сігельман та її колеги вивчили інфрачервоні зображення північного полюса Юпітера, зокрема кластер полярних вихорів. Вчені змогли прорахувати швидкість та напрямки вітру за змінами у положенні хмар на різних зображеннях. Потім інфрачервоні зображення розглянули з погляду густини хмар. Гарячі області відповідають тонким хмарам, які дають змогу глибше зазирнути в атмосферу Юпітера. Холодні регіони відрізняються щільним хмарним покривом.

Ці результати дали дослідникам ключ до розгадки енергії системи. Оскільки хмари Юпітера формуються, коли більш гаряче і менш щільне повітря піднімається вгору, дослідники виявили, що повітря всередині хмар, що швидко піднімається, діє як джерело енергії, яке живить великі циркумполярні і полярні циклони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

"Юнона" була запущена 5 серпня 2011 з мису Канаверал, Флорида (США), вона є частиною програми New Frontiers. До "Юнони" на орбіті Юпітера працював зонд Galileo, але "Юнона" першою в історії облітає планету через її полюси.

Апарат прибув на орбіту Юпітера 4 липня 2016 року. Він пробуде на орбіті планети ще кілька років і передаватиме на землю нові знімки. Після завершення роботи зонд буде знищено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі