Картина, знайдена в гробниці єгипетського принца віком близько 4600 років, розповіла вченим про вид птахів, який раніше не був відомий науці. Ймовірно, цей вид був відомий стародавнім єгиптянам і існував чотири тисячі років тому, повідомляє Science alert.
У ході дослідження, Ентоні Роміліо з Університету Австралії ще раз роздивився шість птахів на фресці, відомій як «Гуси Мейдуме». Історики називають її «одним з найвеличніших зображень єгипетських тварин».
Незважаючи на те, що малюнок займає місце в історії як найдавніше зображення птахів і те, що зображення вивчалися багато років, точно ідентифікувати більшість видів, які зустрічаються на ньому, поки не вдалося. Тепер же виявилося, що це може статися через те, що описів таких видів немає в жодній орнітологічної книзі.
«Очевидно, ніхто не зрозумів, що це зображення невідомого виду. Художня виразність може пояснити відмінності з сучасними гусьми, але твори мистецтва з цього місця містять надзвичайно реалістичні зображення інших птахів і ссавців», - каже Роміліо.
Так, зображення ссавців включають в себе собак, велику рогату худобу, леопардів і білу антилопу. І всі вони збереглися в приголомшливих деталях. Хоча більша частина творів мистецтва була розграбована протягом десятиліть після відкриття, фреска із зображенням гусей була перенесена італійським єгиптологом Луїджі Вассалло.
Гуси, зображені на фресці, залишаються предметом дискусій в науковому співтоваристві. Більшість вчених згодні, що птахи, звернені вліво, - це білолобі гуси. Це птах середнього розміру, все ще поширений в Північній півкулі. Але видова приналежність першого і останнього птаха на картині сумнівна: зоологи не можуть вирішити, це сірий гусак - предок більшості домашніх гусей, або бобовий гусак.
На фресці зображені і два сіро-червоних птаха трохи меншого розміру, які дивляться праворуч. Вони мають схожість з червонодзьобими гусьми, рідкісними гусьми, що зустрічаються в Західній Європі. Разом з тим, останків таких птахів ніколи не виявляли під час розкопок в Єгипті, тому така класифікація викликає сумнів.
У ході нового дослідження Роміліо використовував схему для порівняння 13 видимих характеристик кожної тварини за шкалою розходження, званою «критеріями Тобіаса». Це дозволило йому з'ясувати, що пара сіро-червоних птахів занадто сильно відрізняється від червонодзьобих гусей, щоб їх можна було вважати одним видом. Роміліо вважає, що збільшені бічні пір'я можуть бути унікальною характеристикою, що свідчить про те, що це вид, який більше не зустрічається в природі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше археологи знайшли в Єгипті найдавнішу пивоварню в світі. Експерти припускають, що пивоварню могли побудувати за часів фараона Нармера - засновника I династії Раннього царства (3150 - 2613 р.до н.е.).