Мисливець за скарбами Пшемислав Вітковський виявив на кукурудзяному полі на північному сході Польщі срібні монети, викарбувані понад 1100 років тому. Як повідомляє «Новое время», як монети виявилися тут, залишається загадкою.
Село Біскупєц, поруч з яким знайшли монети, в той час був не заселеним, а прусські племена цього регіону використовували арабські монети.
Польські археологи вважають, що монети можуть належати до одного з найбільш ранніх епізодів збройного вимагання в цьому регіоні. У 845 році армія вікінгів взяла в облогу Париж, а франки розплатилися з ними двома тоннами срібла, щоб уникнути руйнування міста. Що сталося з цим викупом, залишалося загадкою.
У 45 кілометрах від Біскупця у вікінгів розташовувався великий торговий пост під назвою Трусо. Експерти вважають, що срібло від викупу потрапило туди, а потім поширилося в навколишні райони завдяки розвиненій торгівлі.
«Це надзвичайно рідкісна і дивовижна знахідка. Раніше ми знали, що сталося в Парижі, тільки з письмових джерел, але тепер, раптово, ми отримали це у фізичній формі», - заявив Лукаш Щепанскі, керівник відділу археології краєзнавчого музею в польському місті Оструда.
Разом з тим, інші вчені налаштовані скептично. Так, експерт з Великої Британії Саймон Купленд зазначив, що монети були викарбувані за кілька років до облоги 845 року. Вони могли бути частиною здобичі вікінгів за часів більш ранніх набігів на західну частину імперії, засновану Карлом Великим. Або ж це були просто доходи від торгівлі і регулярних набігів.
Сам Щепанскі також визнає, що версія про те, що монети є частиною викупу за Париж, є «лише робочою гіпотезою». Більш чітка картина з'явиться після хімічного аналізу монет і повних розкопок місця, на якому їх виявили.
Більшість знайдених монет датуються періодом правління Людовика Благочестивого, сина Карла Великого. Одна монета була викарбувана за часів його онука Карла Лисого, який правив західною частиною Каролінгської імперії і був при владі під час облоги Парижа вікінгами.
Це, за словами Стефана Лебека, почесного професора Лілльського університету у Франції і провідного спеціаліста з французької середньовічної історії, передбачає, що тайник був «зібраний разом на початку правління Карла, тобто приблизно в 840-850 роках».
Разом з тим, поки вчені знайшли тільки монети, ніяких слідів срібних злитків, які, швидше за все, були частиною викупу, знайти не вдалося. Якщо ж такі злитки вдасться виявити, це стане ще одним підтвердженням теорії з даниною.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, раніше археологи виявили недалеко від Львова три справжніх срібних монети і один підроблений римський динарій I-II століття нашої ери. Знахідку зробили недалеко від села Малі Підліски, де планується будівництво Північної об'їзної дороги.