У надрах Землі приховані величезні резервуари чистого палива: що з'ясували вчені

Поділитися
У надрах Землі приховані величезні резервуари чистого палива: що з'ясували вчені У надрах Землі ховаються величезні запаси водню © depositphotos/chagpg
Тільки частини вистачить, щоб забезпечити планету енергією на 200 років.

Вчені заявили про те, що під поверхнею Землі ховається гора з водню. За їхніми словами лише частини цих запасів вистачить на те, щоб забезпечити планету енергією на 200 років, повідомляє Live Science.

Нове дослідження показує, що на планеті в породах та підземних резервуарах міститься близько 6,2 трильйонів тонн (5,6 трильйонів метричних тонн) водню. Це приблизно в 26 разів більше за кількість нафти, яка, як вважається, залишилася в землі (1,6 трильйона барелів, кожен вагою близько 0,15 тонни). Водночас, де ховаються ці запаси водню, невідомо.

Ймовірно, що більша частина водню знаходиться надто глибокого чи надто далеко від узбережжя, щоб людство могло отримати до нього доступ. Деякі ж запаси, мабуть, надто малі, щоб витягувати їх економічно доцільним чином. Але Джеффрі Елліс, нафтовий геохімік з Геологічної служби США (USGS) і провідний автор нового дослідження вважає, що водню більш ніж достатньо навіть із цими обмеженнями.

Водень - це джерело чистої енергії, яке може використовуватися як паливо для транспортних засобів, для забезпечення промислових процесів та вироблення електроенергії. Усього 2% водню, виявленого в дослідженні (приблизно 124 мільярди тонн), вистачить на те, щоб «забезпечити весь водень, необхідний нам для досягнення нульового рівня [вуглецю] протягом кількох сотень років», — сказав Елліс.

Елліс та його співавтор Сара Гельман, також геолог USGS, зазначили, що енергія, яку може вивільнити така кількість водню, вдвічі перевищує енергію, що зберігається у всіх відомих запасах природного газу на Землі.

Щоб оцінити запаси водню в надрах, вчені використовували модель, яка враховує швидкість, з якою газ утворюється під землею, кількість, яка може бути захоплена в резервуарах, і кількість, що втрачається внаслідок різноманітних процесів, таких як витік з гірських порід в атмосферу.

Як пояснив Елліс, водень утворюється в результаті хімічних реакцій у гірських породах, найпростішою з яких є реакція, що поділяє воду на водень та кисень. "Насправді існують десятки природних процесів, які здатні генерувати водень, але більшість із них генерують дуже невеликі кількості", - сказав він.

Донедавна вчені не знали, що водень накопичується під поверхнею Землі. "Парадигма протягом усієї моєї кар'єри полягала в тому, що водень десь там, він зустрічається, але це дуже маленька молекула, тому вона легко вислизає через невеликі пори, тріщини та камені", - пояснив Елліс.

Але парадигма змінилася, коли дослідники виявили величезне сховище водню у Західній Африці, а потім ще одне у албанській хромовій шахті. Тепер відомо, що водень дійсно накопичується під землею, і деякі з цих резервуарів можуть бути дуже значними.

Разом з тим сам Елліс визнає, що результати дослідження пов'язані з великою невизначеністю, оскільки модель показала, що в надрах може бути від одного мільярда до 10 трильйонів тонн водню. Найбільш ймовірне значення, засноване на припущеннях моделі, становило 6,2 трильйони.

Згідно з прогнозами, у майбутньому частка водню в енергопостачанні в деяких секторах становитиме 30%, а глобальний попит на нього до 2030 року зросте вп'ятеро. Переваги використання природного водню полягають у тому, що для його виробництва не потрібне джерело енергії, а підземні резервуари можуть зберігати газ доти, доки він не знадобиться.

Але все ж таки залишається відкритим питання, де саме зберігатися цей водень. Його розташування впливає те, наскільки він доступний для видобутку.

Раніше вчені з Массачусетського технологічного інституту та інших університетів заявили про те, що глибоко в мантії Землі може знаходитися схованка з квадрильйоном тонн алмазів. Разом з тим, вони знаходяться на глибині понад 160 кілометрів, що набагато глибше, ніж будь-коли досягала будь-яка бурова експедиція.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі