Китайські археологи виявили поховання чоловіка у віці 50-70 років, який жив в VIII-V століттях до нашої ери. У чоловіка була відсутня ступня лівої ноги. Характер загоєння рани вказує на те, що її ампутували задовго до смерті, ймовірно, в якості покарання, повідомляє N+1.
В історії людства, ампутація, як правило, застосовувалася в якості медичної процедури, була частиною ритуалу або покарання. Ще Закони Хаммурапі передбачали відрубування кисті руки за погано виконану операцію лікарем. Зображення на стінах храму Рамзеса III в Єгипті демонструють підрахунок кількості військовополонених за кількістю відрубаних рук. Найбільш ранні згадки про самоампутацію і вичленування кінцівок в якості медичної процедури містяться в працях Гіппократа. У Стародавньому Китаї в I тисячолітті до нашої ери хірургія досягла високого рівня, крім того, в країні існували практики покарання винних шляхом відрубування рук або ніг.
Останки людини з ампутованою ногою знайшли в небагатому похованні в районі міста Яньань в провінції Шеньсі, де було виявлено 21 поховання, що відноситься до раннього етапу Східної Чжоу (771-476 роки до нашої ери). Поховальний інвентар покійного складався з кілець і керамічних виробів.
Дослідження вчених показало, що в похованні спочиває чоловік зростом близько 168,5 сантиметрів, який помер у віці 50-70 років. Зрощені дистальні кінці великої і малої гомілкових кісток лівої ноги вказали на ознаки ампутації стопи, яка, судячи з усього, пройшла успішно. У порівнянні з правою стороною, ліва мала гомілкова кістка була значно тоншою, що, як вважають вчені, свідчить про малу рухливість після ампутації. Вчені також діагностували у покійного остеоартрит, загоєні переломи ребер і захворювання порожнини рота - карієс, абсцеси ясен і прижиттєву втрату зубів.
Варто зазначити, що визначити точну причину ампутації важко. Проведення процедури в рамках ритуалу малоймовірно, оскільки нога встигла добре зажити. Дослідники також не виявили жодних свідчень травм, пухлин або інфекційних захворювань, які вимагали б проведення хірургічних операцій. Ймовірно, ступню ампутували в якості покарання. Така кара могла бути застосована за злочин проти власності верхівки суспільства або за спробу втечі, якщо покійний був рабом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше група вчених під керівництвом Меланії Джиганте з Падуанського університету вивчила поховання, в якому була знайдена чаша Нестора. Виявилося, що тут поховали мінімум трьох людей, а також тварин.