У Китаї готуються будувати найпотужніший у світі колайдер: намічено рік для старту

Поділитися
У Китаї готуються будувати найпотужніший у світі колайдер: намічено рік для старту © Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA
Проєкт мають презентувати уряду в наступному році, щоб отримати фінансування на 10-річне будівництво.

Китай планує почати будувати свій 100-кілометровий Кільцевий електрон-позитронний колайдер (CEPC) вартістю 5 мільярдів доларів у 2027 році або раніше, перевершивши запропонований Європою мегаколайдер FCC, пише науковий журнал Nature.

Метою установки буде вимірювання у найдрібніших деталях бозона Хіггса – загадкової частки, яка надає об'єктам маси. Така інформація могла б відповісти на фундаментальні питання про те, як розвивався Всесвіт і чому частки взаємодіють певним чином.

Наступного року проєкт CEPC представлять китайському уряду для можливого включення до його наступного п'ятирічного плану. Згідно з комплексним звітом про технічне проєктування, опублікованим 3 червня, якщо проєкту вдасться отримати державну підтримку, будівництво може розпочатися у 2027 році та триватиме близько десяти років. За оцінками звіту, гігантський колайдер коштуватиме 5.2 мільярда доларів, що зробить його будівництво та експлуатацію значно дешевшим, ніж коштуватиме європейський Майбутній кільцевий колайдер (FCC) (17 мільярдів доларів). Будівництво європейського об'єкту розпочнеться у 2030-х роках, якщо він отримає схвалення уряду.

Усередині свого величезного підземного тунелю CEPC зіштовхуватиме електрони та їхні античастинки, позитрони, при надзвичайно високих енергіях, створюючи мільйони бозонів Хіггса. Величезна їхня кількість дозволить дослідникам вивчити частку більш докладно, ніж будь-коли, каже Ендрю Коен, фізик-теоретик з Гонконзького університету науки і технологій. Більш точно вимірявши бозон Хіггса, дослідники зможуть дослідити питання, що виходять за рамки Стандартної моделі, наприклад, природу темної матерії і те, чому у Всесвіті звичайної матерії більше, ніж антиматерії.

Багато компонентів, заплановані для китайської мегамашини, вже проходять випробування на інших об'єктах у країні, каже Франк Циммерманн, фізик із ЦЕРН, європейської лабораторії фізики елементарних частинок. Серед них – майже завершене джерело фотонів високої енергії в Пекіні. Враховуючи, що в Китаї вже є колайдер, аналогічний CEPC – Пекінський електрон-позитронний колайдер – країна тепер може мати більше досвіду в цій галузі, ніж у всієї Європи разом узятої, каже Циммерманн, який очолював комітет з огляду проєкту CEPC.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі