У Каїрі виявили храм одного з останніх єгипетських фараонів

Поділитися
У Каїрі виявили храм одного з останніх єгипетських фараонів Храм Нектанеба І знайшли у Каїрі © Egypt Ministry of Antiquities
Нектанеб І був засновником останньої єгипетської династії.

Археологи, які проводять розкопки стародавнього Геліополя на території Каїра, виявили фрагменти храму, збудованого за фараона Нектанеба І, засновника останньої, ХХХ єгипетської династії. Було знайдено також будівлі інших періодів, а також фрагменти статуї царя Сеті ІІ, повідомляє N+1.

Геліополь - грецька назва одного з найдавніших міст Єгипту, Іуну. Воно було зведене ще в додинастичний час і зберігало своє значення протягом трьох тисячоліть, доки не стало занепадати в І столітті до нашої ери.

Тут було знайдено пам'ятки будівельної діяльності фараонів Стародавнього царства, а також жрецький некрополь. Тим же періодом датуються виявлені форми для випікання хліба та глечиків для пива. Виявлено також споруди часів фараонів Нового царства.

Під час розкопок, проведених у 2021 році, археологи розчистили північну та західну ділянку храму фараона Нектанеба І. Вчені виявили плити з базальту, аналогічні тим, що були знайдені раніше в східній частині будівлі. Написи на них згадують 13-й та 14-й роки правління царя, тобто храм був побудований, мабуть, незадовго до його смерті, не раніше 366 року до нашої ери. Він стояв майже у центрі священного міста, яке місія вивчає у рамках довгострокового проєкту «Геліополь».

Ієрогліфічні тексти та рельєфи з поглибленим контуром на базальтових плитах, які прикрашали фасади храму, містили уривки з «географічної процесії» – переліку областей чи номів Нижнього Єгипту. До кожного нома вказували назву, божество-покровителя, найважливіші культові місця. Текстовий опис супроводжувався зображенням бога Хапі, який сидів навколішки і тримав у руках тронне ім'я Нектанеба I – Хеперкара.

За словами вчених, оздоблення деяких плит залишилося незавершеним. Швидше за все, після смерті фараона його наступники вирішили не закінчувати будівництво храму.

Дослідники виявили і артефакти, що належать до інших періодів, більшість – до Середнього царства. Від Нового царства дійшли такі предмети, як стіл для жертовних дарів часів Тутмоса III, капітель колони з ім'ям Рамсеса II та фрагмент скульптурного портрета його онука Сеті II (1204-1198 до нашої ери). Періодом ранніх Рамессідів датується і уламок яшмового антропоморфного зображення, яке було частиною рельєфу. Його інкрустоване око виявилося втраченим. Частина знахідок належить синові Рамсеса ІІ – фараонові Мернептаху.

Крім того, були виявлені також глиняні форми для виготовлення фігурок-ушебті та барельєф із зображенням вершника. Вчені вважають, що вони можуть належати ще до пізнішого часу, ніж святилище Нектанеба І.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше археологи розкопали у некрополі Саккара в Єгипті гробницю вельможі XIII століття до нашої ери на ім'я Птах-ем-Уйя. За фараона Рамсеса ІІ він обіймав посаду царського скарбника. Усипальницю знайшли ще у ХІХ столітті, але пізніше її занесло піском і вона була загублена.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі