Європейська організація ядерних досліджень (ЦЕРН) розглядає можливість відключення деяких своїх прискорювачів частинок у періоди пікового попиту на електроенергію через енергетичну кризу в ЄС. Серед цих прискорювачів і Великий адронний колайдер (БАК) розповів голова комісії з управління енергією Серж Клоде, повідомляє The Wall Street Journal.
"Ми турбуємося про енергетичну стабільність, оскільки ми всі хочемо уникнути відключення електроенергії в нашому регіоні", - заявив Клоде.
Як зазначає видання, подібна підготовка показує далекосяжні наслідки зусиль Москви перетворити енергетичну залежність Європи на зброю економічної війни. Надзвичайні заходи обговорюються після того, як російський «Газпром» заявив, що на невизначений термін призупинить постачання газу «Північним потоком».
ЦЕРН розташовується на кордоні Франції та Швейцарії та є одним із найбільших французьких споживачів електроенергії. У пікові години він споживає близько 200 мегават електроенергії, це приблизно третина від споживання сусідньої Женеви.
Найбільш відомим результатом роботи ВАК стало підтвердження у 2012 році існування бозона Хіггса. Тепер вчені на ВАК вивчають бозон і шукають інші частинки, які можуть входити в темну матерію, яка, як вважається, складає більшу частину Всесвіту.
Колайдер розганяє протони та інші частинки в протилежних напрямках по кільцю довжиною 27 кілометрів, зіштовхуючи їх один з одним на швидкості, близькій до швидкості світла, щоб досліджувати короткоживучі частинки, які з'являються після зіткнень.
Клоде зазначає, що мета ЦЕРН – підтримувати роботу ВАК та уникнути його відключення, оскільки це може зашкодити машині вартістю 4,4 мільйона доларів. Він також додав, що організація веде переговори з провідними постачальниками електроенергії, щоб ті попередили за день, якщо ЦЕРН доведеться споживати менше енергії. У такому разі пріоритетом буде відключення інших прискорювачів, а не ВАК, що дозволить знизити кількість необхідної електроенергії на 25%. Відключення колайдера дозволить заощадити ще 25%.
Раніше вчені, які працюють на Великому адронному колайдері, виявили три нові види екзотичних частинок. Вони виявили незвичайний пентакварк, заряджений тетракварк та його нейтрального партнера.