Тривалий ковид має спільні риси з синдромом хронічної втоми – дослідження

Поділитися
Тривалий ковид має спільні риси з синдромом хронічної втоми – дослідження © ZAXID.NET
У ході вивчення синдрому тривалого ковіда вченим стало ясно, що знайти людей, які повністю одужали від COVID-19, дуже складно.

Багато вчених відзначали, що тривалий ковід (Long Covid) має деякі спільні риси з синдромом хронічної втоми або міалгічним енцефаломієлітом (ME/CFS), повідомляє Science.

У новому дослідженні, результати якого були опубліковані минулого тижня, взяли участь 99 осіб із тривалим ковідом. Дослідники вивчали стани Т-клітин (або, інакше, Т-лімфоцитів, які відіграють важливу роль у набутій імунній відповіді, забезпечують розпізнавання та знищення клітин, що несуть чужорідні антигени) хворих.

Більшість випробуваних відчували сильну втому, туман у голові. При цьому вони мали низький рівень кортизолу — гормон стресу — який допомагає організму контролювати запалення, рівень цукру, цикли сну та багато іншого.

Крім того, особливості їх Т-клітин вказували на те, що імунна система досліджуваних боролася з якимось патогеном, можливо з резервуаром SARS-CoV-2.

Інші групи дослідників, які вивчають пацієнтів із тривалим Covid, також повідомили про аналогічні результати. У січневій статті Cell був задокументований низький рівень кортизолу у людей із тривалими респіраторними симптомами та реактивація вірусів у пацієнтів із неврологічними проблемами.

У сукупності ці дані "примушують задуматися про те, які ще ліки ми можемо протестувати", такі як антитіла проти вірусу або протизапальні препарати для розвантаження імунної системи, говорить Емма Уолл з Університетського коледжу Лондона та Інституту Френсіса Крику, які спільно ведуть масштабне дослідження можливих методів лікування тривалого Covid.

Новий проект Long Covid розпочався наприкінці 2020 року, коли імунолог Єльського університету Акіко Івасакі об'єдналася з Девідом Путріно, нейрофізіологом із Медичної школи Ікана на горі Сінай (м. Нью-Йорк, США), який доглядав постраждалих від COVID-19 пацієнтів. Вчені порівняли цих пацієнтів з людьми, які ніколи не були інфіковані, та з тими, хто одужав. На подив Путріно, “було досить складно знайти людей, які повністю одужали від COVID”.

Багато добровольців після COVID-19 назвали себе здоровими, але потім визнавали, наприклад, що їх колись звичайні тренування у спортзалі стали надто втомливими, щоб відновлювати їх.

Дослідники набрали 39 добровольців, які одужали від COVID-19, та 116 контрольних. Низький рівень кортизолу у пацієнтів із тривалим ковідом – близько половини нормального рівня – не став несподіванкою: такі симптоми, як втома та м'язова слабкість, пов'язані саме з дефіцитом цього гормону.

Однак причина дефіциту кортизолу у піддослідних поки що залишається загадкою, оскільки рівень АКТГ, гормону, який контролює вироблення кортизолу наднирниками, був у них гаразд.

Що спантеличило - зразки крові хворих Long Covid були наповнені "виснаженими" Т-клітинами, які можна розпізнати за певними маркерами. Це дозволяє припустити, що “організми людей із тривалим ковідом активно з чимось борються”, – каже Путріно. Ця боротьба спричиняє хронічне запалення, яке відповідає багатьом симптомам Long Covid.

Вимірюючи рівні антитіл проти вірусних білків, що вивільняються у крові, дослідження також відзначило реактивацію вірусу Епштейна-Барр та інших герпесвірусів, чиї гени довго можуть перебувати у стані спокою всередині інфікованих клітин.

Путріно та Івасакі кажуть, що настав час просуватися вперед з новими випробуваннями потенційних методів лікування, які також можуть пролити світло на причини тривалого Covid та з'ясувати, чи підгрупи пацієнтів будуть більш сприйнятливими до певних втручань.

Список Івасакі щодо експериментальної терапії включає добавки кортизолу, таргетну терапію вірусу Епштейна-Барра, противірусний препарат Паксловід, який в даний час використовується для лікування гострого COVID-19, а також методи, що використовуються для лікування аутоімунних захворювань та заспокоєння імунної системи.

"Ми повинні спробувати це прямо зараз", - каже Івасакі. "Як фундаментальний вчений, звичайно, я хотів би мати всі частини пазла до початку випробувань, але пацієнти не можуть чекати".

Кортизол (гідрокортизон) - це гормон, який утворюється в корі надниркових залоз. Він захищає організм від стресу, регулює рівень артеріального тиску, бере участь в обміні білків, жирів та вуглеводів. Кортизол є регулятором вуглеводного обміну організму, а також бере участь у розвитку стресових реакцій, пише Вікіпедія.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути основою будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагностики, зверніться до лікаря!

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі