Температуру запропонували вимірювати по-новому, більш точному методу

Відео
Поділитися
Температуру запропонували вимірювати по-новому, більш точному методу © npl.co.uk
Британські фізики провели найбільш точні вимірювання постійної Больцмана, яка визначає співвідношення між енергією і температурою. Похибка нового значення майже в 2 рази менша, ніж зараз. Дослідження може радикально змінити уявлення про температуру і замінити стандартний метод виміру, що використовується людством на даний момент.

Фізики Великобританії провели найбільш точні виміру постійної Больцмана, яка визначає співвідношення між енергією і температурою. Згідно з останніми даними, опублікованими в журналі Metrologia, нове значення становить 1,38065156(98)*10-23 Джоуль на Кельвін. Приписка (98) наприкінці показує похибку вимірювання останніх двох цифр і означає, що похибка становить 0,71 частин на мільйон, тобто майже в два рази менше, ніж раніше.

Це дослідження може радикально змінити наше уявлення про температуру, а також замінити стандартний метод вимірювання, яким ми користуємося більше 50 років.

Так, прийнята в міжнародній системі одиниць температурна шкала не може повністю задовольнити потреби сучасної науки. Розроблена в XIX столітті Вільямом Томсоном (він же знаменитий лорд Кельвін) система вимірювання температури має кілька особливостей. По-перше, найнижча температура тут - це нуль градусів, або абсолютний нуль температури, при якому від речовини вже неможливо отримати теплову енергію.

По-друге, шкала прив'язана до так званої потрійній точці води - значенню температури (273,16 К або 0,01 градуса за Цельсієм), коли можливе одночасне співіснування трьох фаз води - рідкої, газоподібної і твердою.

Вчені давно помітили, що шкала не зовсім ідеальна: чим вище вимірювана температура, тим більше стає похибка вимірювань.

"Коли ваші вимірювання досягають 1500 °C, це, м'яко кажучи, нерозумно відштовхуватися від потрійної точки води", - вважає Майкл де Подеста (Michael de Podesta) з Національної фізичної лабораторії Сполученого Королівства.

Акустичний резонатор - мідний посуд з аргоном, через який в процесі експерименту пропускали звук різної частоти (фото Michael de Podesta/National Physical Laboratory).

Вчений підтримує альтернативну ідею - використовувати для шкали Кельвіна постійну Больцмана, спираючись, таким чином, на енергію частинок. Для цього лікар Подеста разом з колегами провів експеримент, завдяки якому і вдалося скоротити похибку вимірювання цієї константи.

Вчені наповнили мідну посудину (акустичний резонатор) певною кількістю аргону. Енергія газу залежить від середньої швидкості руху його атомів, а та в свою чергу від швидкісті поширення звуку. Програючи звук різної частоти, експериментатори виміряли швидкість проходження звуку через аргон, і таким чином, визначили його енергію атомів.

На жаль, поки міжнародний комітет мір і ваг (International Committee for Weights and Measures) не готовий відмовитися від старого підходу, оскільки ще один аналогічний досвід у прив'язці шкали Кельвіна до постійної Больцмана дав інший результат.

У фахівців Французької національної лабораторії метрології та вимірювання (Laboratoire National de Métrologie et d'histoire Essais) похибка виявилася вищою і склала 1,24 частин на мільйон. Тому, поки фізики не встановлять причину розбіжності, колишня методика залишиться без змін. !zn

Читайте також:

Вчені вирішили перевизначити основні одиниці виміру

Фізики висловили припущення про існування "темних атомів"

Колайдер зафіксував рідкісний розпад часток, "поховавши" теорію нової фізики

Вчені запропонували спосіб перевірити існування Матриці

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі