Міжнародна група вчених заявила про те, що танення льодовиків Північної Америки після льодовикового періоду сприяло і, можливо, спровокувало масовий відступ льодовикового покриву Лаурентиди в північну частину Атлантичного океану. А це, в свою чергу, призвело до глобальних змін клімату, повідомляє «Популярная механика».
Вчені ставлять під сумнів давнє припущення про те, що зміни клімату Землі в масштабах півкулі відбуваються через зміни в Північній Атлантиці. Дослідники припускають, що танення льодовиків Аляски може вплинути на течії в Тихому океані, що матиме серйозні наслідки.
«Люди зазвичай думають, що все важливе для планети відбувається в Атлантиці, а решта - наслідки. Ми стверджуємо, що все навпаки. Крижаний покрив Кордильєр стоїть на початку ланцюжка реакції, а потім його «сигнал» поширюється [з Тихого океану] по всьому світу, немов падаючі кісточки доміно», - заявив палеокліматології Алан Мікс з Університету штату Орегон в Корваллісі.
У 2013 році Мікс з колегами витягнув керни з дна біля Аляски, які містили в собі окремі шари піску і мулу. За допомогою методу радіовуглецевого датування вченим вдалося відновити хронологію подій. Виявилося, що «крижані чистки» Кордильєр передували періодам швидкого танення льодів в Лаурентиді, і відбувалися за 1000-1500 років до них.
Вчені стверджують, що танення льодів Аляски має глобальні кліматичні наслідки. Вони пов'язані зі збільшенням вмісту вуглекислого газу в атмосфері, потеплінням в Антарктиді і ослабленням мусонів у Тихому океані. Разом з тим, чому так відбувається, вони не знають.
Разом з тим, у дослідників є кілька теорій того, чому втрата льоду в Кордильєрах привела до танення льодовиків на східному узбережжі Північної Америки. Можливо, прісна вода рухалася на північ через Берингову протоку, через Арктику і далі в Північну Атлантику. Там прісна вода виявлялася поверх більш щільних солоних вод, не остигала і не розбавлялася ними, через що підтоплювала лід на континенті. Інша теорія говорить, що зменшення крижаного покриву Кордильєр впливало на вітри, що проникали в Північну Америку. Зазвичай льодовики відводять їх на південь. Без льодових ж шапок перенесення тепла і прісної води між басейнами Тихого і Атлантичного океанів порушується, що призводить до зміни солоності атлантичних вод і нагрівання льодів Атлантики.
Танення льодовиків Аляски стало причиною 30% підвищення рівня океану. За однією з версій учених, підвищення рівня моря дестабілізує шельфові льодовики, які починають кришитися.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з'ясували, що льодовий щит Гренландії, який є другим за величиною, в 2019 році втратив рекордні 532 мільярда тонн льоду. Тільки в липні розтануло 223 мільярда тонн льоду.