Телескоп NASA TESS, призначений для пошуку екзопланет, знайшов планету, яка здивувала вчених. Незважаючи на те, що вона переживає постійне радіаційне бомбардування з боку своєї зірки, червоного гіганта, планеті вдалося зберегти атмосферу. Крім того, вона менша, старша і гарячіша, ніж вважалося можливим для такого об'єкта, повідомляє Space.com.
Планета обертається навколо зірки TIC 365102760, яка знаходиться на відстані 1800 світлових років від Землі. Вчені очікували, що це буде гола кам'яна оболонка. Але світ, що отримав назву Фенікс, зміг вийти з полум'я своєї материнської зірки з доволі великою атмосферою.
Офіційне позначення планети – TIC 365102760 b, вона відноситься до рідкісного класу гарячих Нептунів. Це світи, радіус яких більший, ніж у Землі, але менший, ніж у Юпітера. І, на відміну від однойменного крижаного гіганта Сонячної системи, гарячі Нептуни мешкають відносно близько до своїх зірок.
Фенікс може бути унікальним прикладом планети, що вижила. Але успіх і стійкість планети, вік якої оцінюється в 10 мільярдів років, не триватимуть вічно. Вчені вважають, що протягом 100 мільйонів років він по спіралі наблизиться до своєї зірки та впаде на неї.
Що Фенікс може розповісти про майбутнє Землі
TIC 365102760 – це червоний гігант. Це означає, що зірка вже 10 мільярдів років перетворює гелій на водень у своєму ядрі. Коли паливо для цього процесу буде вичерпано, енергія, яка утримує зірку від впливу її гравітації, також вичерпається. Її ядро зруйнується, а зовнішні шари роздмухаються в 100 разів у порівнянні з сучасним станом.
Фенікс знаходиться на відстані близько 9 мільйонів кілометрів від зірки, здійснюючи оберт навколо неї всього за 4,2 дні. Діаметр планети приблизно в 6,2 рази більший, ніж у Землі, а щільність несподівано низька.
Вік і щільність Фенікса вказують на те, що якийсь процес руйнував його атмосферу набагато повільніше, ніж пророкували моделі вчених.
Приблизно через п'ять мільярдів років Сонце перетвориться на червоного гіганта, розширившись до орбіти Марса, поглинувши внутрішні планети, включаючи Землю. Спостереження за Феніксом можуть допомогти вченим краще зрозуміти, що станеться з атмосферою нашої планети тоді, коли наша зірка почне вмирати.
Нагадаємо, нещодавно телескоп TESS відкрив планету-ізгой, яка схожа на Землю.