Зонд NASA Parker Solar Probe, призначений для дослідження Сонця, схоже, зміг розкрити одну із загадок Венери. Йому вдалося зафіксувати сигнали того, що викликає загадкові "блискавкові" шторми на планеті, повідомляє Space.com.
Зонд зробив відкриття у 2021 році, коли Parker здійснив один із підльотів до Венери, щоб використати її гравітацію для виходу на задану орбіту. Тепер дослідники використали дані, отримані під час цього зближення, і з'ясували, що блискавки на Венері можуть бути зовсім не блискавками.
Швидше за все, ці події пов'язані з обуреннями у магнітних полях планети. Водночас це не означає, що на Венері немає блискавок. Але їх, мабуть, набагато менше, ніж вважалося раніше.
Вважалося, що блискавки пронизують Венеру постійно, але щось не вкладалося у цю модель. Наприклад, дослідження 2021 року не змогло вловити радіохвилі, які мали з'явитися під час ударів блискавок. А у статті, що була опублікована у вересні цього року, йдеться про те, що деякі спалахи світла, які приписуються блискавкам, насправді можуть бути метеоритами, які згоряють в атмосфері.
У ході дослідження вчені відстежували «свистячі хвилі» на Венері. Це швидкоплинні імпульси енергії у вигляді електромагнітних хвиль, які можуть поширюватися у різних середовищах. На Землі, наприклад, вони поширюються через частину атмосфери і зазвичай тривають близько півсекунди. Але найголовніше, що на Землі ці свистячі хвилі пов'язані саме з розрядами блискавок.
Вчені вперше помітили свистячі хвилі на Венері в 1978 завдяки даними корабля Pioneer Venus. Їх спостерігалося настільки багато, що дослідники вважали, що блискавок на цій планеті має бути в сім разів більше, ніж на Землі.
Разом з тим деякі вчені вважали, що поява таких хвиль могла бути наслідком і інших процесів. І суперечки про те, що стало причиною їхньої появи, тривали десятиліттями.
Подальші спостереження за Венерою з допомогою різних апаратів давали суперечливі результати. Тому вчені покладають великі надії на Parker. Кілька років тому він підійшов неймовірно близько до Венери і зібрав свідчення того, що свистячі хвилі на ній не пов'язані з ударами блискавок.
Дослідники побачили, що ці хвилі прямують до планети, а не назовні, як свистячі хвилі, викликані блискавками, на Землі. Тому вчені запропонували, що хвилі виникають через обурення в магнітних полях планети.
Більш конкретне пояснення полягає в тому, що лінії магнітного поля, що оточують Венеру, можуть розпадатися, а потім знову з'єднуватись, у свою чергу, створюючи сплески енергії, що виявляються як свистячі хвилі.
У 2024 році Parker має здійснити сьоме зближення з Венерою. Вчені сподіваються, що зібрані дані дозволять поставити остаточну крапку у суперечках про існування блискавок планети.
Раніше вчені з Чикагського університету змоделювали клімат Венери в минулому. Моделювання показало, що у «молодості» планети на ній існували океани і, мабуть, умови для підтримки життя.