Сьогоднішнє потепління – лише "квіточки": кліматологи пророкують "ягідки"

Поділитися
Сьогоднішнє потепління – лише © pixabay/dassel
12 місяців поспіль у світі спостерігаються рекордно високі температури.

У світі минув один повний рік щомісячних рекордів тепла, оголосила в середу Служба зміни клімату Європейського Союзу Copernicus. Зазначається, що минулий місяць був найспекотнішим травнем в історії — 12-й місяць поспіль, у якому було побито місячний рекорд високої температури, пише CBS News.

Це також був 11-й місяць поспіль, коли глобальна середня температура була принаймні  на 1,5 градуса за Цельсієм  вище середньої за доіндустріальної доби. Якщо ця тенденція збережеться, це означатиме, що світ долає важливу віху зміни клімату.

За даними Copernicus, середня температура травня була на 1,52 градуса за Цельсієм вищою за середню доіндустріальну, а середня глобальна температура з червня 2023 року по травень 2024 року була на 1,63 градуса за Цельсієм вищою за середню доіндустріальну. 

Середній доіндустріальний період відноситься до періоду, що передував різкому збільшенню викидів парникових газів, які затримують тепло від сонця в атмосфері Землі та нагрівають планету. Експерти давно попереджають, що підтримування середньої  глобальної температури на рівні не вище, ніж 1,5 градуса за Цельсієм від цієї позначки має вирішальне значення для зменшення ризику різкого збитку, спричиненого підвищенням глобальної температури. У міру нагрівання планети спека призводить до збільшення кількості опадів і танення морського льоду, сприяючи екстремальним погодним умовам, які можуть призвести до зміщення берегової лінії, сільськогосподарських проблем, масової міграції та шкідливих наслідків для здоров’я. 

Карло Буонтемпо, директор Служби кліматичних змін Copernicus, говорить, що 12-місячна смуга шокує, але не дивує, і що, хоча ця смуга, ймовірно, колись перерветься, загальні ознаки зміни клімату залишаються. 

"Немає жодних ознак зміни такої тенденції. Ми живемо в безпрецедентні часи... Ця серія найспекотніших місяців запам’ятається нам як порівняно холодна", - сказав він.

Потепління на 1,5 градуса щомісяця протягом майже року вказує на тривожну тенденцію, і вчені вважають, що для того, щоб світ офіційно подолав цю позначку, знадобиться кілька років тривалої високої температури. Однак хвилі пекельної спеки, повені, урагани та інші явища вже посилюються зі зміною клімату. 

“Мільйони людей у ​​всьому світі вже відчувають на собі наслідки зміни клімату. Кліматичний поріг у 1,5°C — це не вимикач, який вмикає всілякі кліматичні лиха. З кожним маленьким додатковим потеплінням ризик негативних впливів зростає”, — повідомляє кліматичний сайт NOAA.

Основним способом зменшення підвищення глобальної температури є мінімізація викидів парникових газів. Для цього потрібно зменшити спалювання викопного палива, такого як нафта та вугілля, оскільки вони виділяють основну частину цих газів. Експерти з питань клімату в  ООН пояснюють, що вуглекислий газ є найпоширенішим із цих газів, тоді як метан є найпотужнішим, становлячи більше чверті всього глобального потепління. 

Буонтемпо сказав, що якщо світ діятиме швидко, щоб зменшити концентрацію цих газів, то до кінця століття ми зможемо повернутися до «холодних» температур. 

Наразі очікується, що спека триватиме.  У США чиновники вже прогнозують ще одне літо з небезпечно високими температурами на більшій частині країни. Каліфорнія вже стикається з лісовими пожежами, а південний схід готується до інтенсивного сезону ураганів. Минулого тижня через спеку загинули десятки людей в Індії, а минулого місяця смертельні повені обрушилися на Афганістан і Бразилію. 

«Настав час кліматичної кризи...Наша планета намагається нам щось сказати. Але ми, здається, не слухаємо. Ми б’ємо світові температурні рекорди і пожинаємо бурю», — сказав у заяві генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі