Геологи виявили "шрами" на корі континентів, які були залишені стародавньою тектонікою плит. На думку дослідників, ці "шрами" можуть нагадувати про себе, викликаючи землетруси в найнесподіваніших регіонах. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Nature Communications.
Великі землетруси виникають в околицях геологічних розломів, дозволяючи вивільнятися енергії напруги тектонічних плит, що сходяться. Найбільш сейсмонебезпечні райони розташовані саме в таких регіонах – наприклад, поблизу розлому Сан-Андреас в Каліфорнії або у Східно-Тихоокеанського підняття. Тепер же вчені встановили, що потенційно небезпечними можуть бути і більш давні розломи – "давні шрами" земної кори.
Вчені змоделювали поведінку земної кори та верхніх шарів мантії протягом тривалих періодів часу. Вони показали, що по мірі "зрощення" одних тектонічних плит одна з одною і появи нових на поверхні планети залишаються "шрами", які зберігаються ще багато мільйонів років. Такі сліди збереглися в глибині сучасних континентів, і час від часу вони можуть давати про себе знати, проявляючись несподіваною сейсмічною, а то і вулканічною активністю.
Мільярди років тому Земля була молодшою і білш гарячою, тектоніка плит на ній виявлялася набагато активніше. Землетруси траплялися частіше, а виверження вулканів були могутнішими. Згідно з розрахунками геологів, "шрами", залишені тією епохою, можна виявити навіть на територіях, які вважаються сейсмічно безпечними.
Раніше вчені прийшли до висновку про те, що найглибші землетруси можуть виявитися сезонними явищами. За словами вчених, сезонна тенденція не спостерігається для дрібних землетрусів або невеликих поштовхів. Сезонними є землетруси магнітудою вище 7 балів і ті, що відбуваються на глибині понад 500 кілометрів. Причину такої поведінки землетрусів вчені пояснити не можуть.