Команда біологів з Гринвіцького університету з'ясувала, що бджоли на кофеїні швидше і ефективніше запилюють рослини, повідомляє Naked Science.
Експеримент проводили на звичайних земляних джмелях (Bombus terrestris), які отримали порцію кавового алкалоїду, швидше знаходили джерело з нектаром. Відомо, що джмелі і бджоли частіше прилітають на ті квіти, на яких можуть отримати порцію кофеїну.
Однак вчені не могли зрозуміти, з чим це пов'язано. Чи то кофеїн змушує комах запам'ятовувати шлях до квітки, або їм все ж подобається бадьорий ефект кофеїну.
Для першого експерименту вчені вибрали 86 джмелів, яких спеціально привчали до кофеїну. Його додавали у солодкий сироп з ароматом суниці. Це необхідно було, щоб створити асоціацію між запахом і речовиною.
Далі біологи виставили частину штучних квітів, які були з суничним ароматом, а друга частина - з нейтральним ароматом. В результаті під час польоту бджоли спочатку вибирали квіти з суничним ароматом. А контрольна група комах, яка спочатку не отримувала кофеїн, не підлітала до квіток з ароматом.
Крім цього, бджоли на кофеїні швидше збирали нектар, ніж ті, які не вживали кофеїн. Біологи вважають, що алкалоїд стимулював мотивацію комах. Тому його можна використовувати у бджільництві, заздалегідь формуючи у бджіл потяг до квіток, які потребують активного запилення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що собаки можуть розпізнавати брехню людини - це підтвердило дослідження вчених.