Влада РФ розробляє заходи щодо посилення контролю за інтернетом. Пропозиції щодо нормативно-правового регулювання мережі в даний час готуються робочою групою при адміністрації російського президента, повідомляє "Коммерсант" з посиланням на свої джерела - федерального чиновника і менеджерів інтернет-компаній.
Газета уточнює, що, на думку законодавців, в Росії необхідно примусово ввести три рівні мереж передачі даних: місцевий, регіональний, загальноросійський, а також накласти заборону на приєднання регіональних і місцевих мереж передачі даних до закордонних. Пропуск всього трафіку регіональних і місцевих операторів пропонується здійснювати тільки через мережі загальноросійських операторів.
На всіх рівнях всіх мереж передачі даних планується ввести фільтрацію вмісту, а також заборонити розміщення DNS-серверів доменів .RU і .РФ за межами Росії. Крім того, робоча група пропонує позбавити повноважень Координаційний центр доменів .RU і .РФ, який розробляє правила реєстрації доменних імен, і передати його функції уповноваженому федеральному органу виконавчої влади.
Як уточнює видання, причиною перебудови російського інтернет-ринку може бути загострення відносин із Заходом. У понеділок США ввели санкції, що включають в себе заморожування активів і заборону на отримання візи, проти семи офіційних осіб із Росії. Крім того, прийняті американським керівництвом обмеження поширюються на 17 російських компаній. Канада прийняла обмежувальні заходи щодо дев'яти громадян РФ і двох російських банків. Європейські санкційні списки поповнилися 15 громадянами Російської Федерації.
При цьому, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що про існування робочої групи та про її пропозиції "вперше чує". "Я не думаю, що такі примітивістскі підходи можуть переважити. Основне завдання - це забезпечити захист національних інтересів, але при цьому не знижуючи темпів розвитку, не знижуючи атмосферу конкуренції", - зазначив він. Помічник президента РФ Ігор Щеголєв від коментарів відмовився.
У законодавстві немає визначення фільтрації контенту, тому поки не дуже зрозуміло, що мають на увазі творці цих пропозицій, на які посилається видання. В цілому, право вільного доступу до інформації гарантує стаття 29 Конституції.
Представник великого оператора заявив "Коммерсанту", що вимоги на кшталт фільтрації контенту змусять невеликі компанії покинути ринок. А введення ієрархічності мереж вимагає повної перебудови мереж в країні, що невигідно для операторів, оскільки призведе до додаткових витрат. Крім того, за його словами, фінансування буде потрібно для створення DNS-сервера в Росії. Введення ієрархії мереж передачі даних призведе до зростання вартості доступу в інтернет і зниження його якості, бо оператори не зможуть обирати оптимальні маршрути трафіку, вважає ще один учасник ринку, який також став співрозмовником "Коммерсанта".
Директор Координаційного центру доменів .RU і .РФ Андрій Колесніков зазначив, що більшість DNS-серверів розташовані за межами РФ. Це зроблено для зручності користувачів, щоб якомога швидше обслуговувати запити до російських серверів. Колесніков пояснив, що якщо пропозицію про переведення DNS-серверів до Росії буде схвалено, це дасть можливість ізолювати Росію від глобальної інформаційної системи. "Тобто, це завіса не зсередини, а зовні", - поясил він.
Колесніков також додав, що не розуміє, з чим може бути пов'язана пропозиція передати функції Координаційного центру національного домену уповноваженому федеральному органу виконавчої влади. "Представник Мінкомзв'язку і без того входить в раду КЦ, більше того, він володіє правом вето. За весь час роботи КЦ не було жодного нарікання з боку держави", - Колесніков висловив подив з приводу даного питання. "Передача функцій КЦ держоргану призведе до технічних втрат і до корупції на ринку розподілу доменів", - вважає глава прокремлівського Фонду інформаційної демократії Ілля Массух.
Напередодні член Ради Федерації Максим Кавджарадзе запропонував створити внутрішньоросійську комунікаційну мережу, закриту від доступу з країн ЄС і США. За його словами, це допоможе російським користувачам "піти з-під крила США". Якщо цю пропозицію не буде виконано, то, за словами депутата, "триватимуть витоки інформації". !zn
Читайте також:
Путін повідомив, що інтернет - проект ЦРУ
У Росії прийнято закон, що обмежує права блогерів
Китай закликав Росію посилити контроль над інтернетом для недопущення революцій
Російська версія Google позначила Крим частиною Росії