Рослини спілкуються за допомогою «грибного інтернету»
14 сiчня, 2011, 12:24
Поділитися
Абсолютна більшість видів рослин спілкуються між собою. Причому роблять вони це не гірше за сучасних людей. Виявляється, у мовчазної флори є свій власний інтернет.Абсолютна більшість видів рослин спілкуються між собою. Причому роблять вони це не гірше за сучасних людей. Виявляється, у мовчазної флори є свій власний інтернет.Для передачі інформації один одному рослини вдаються до допомоги інших представників живої природи - грибів. Мережі мікоризи - дружнього рослинам виду грибів, - обплутують кореневу систему і з'єднуються під землею, створюючи унікальні за охопленням комунікаційні ресурси. Через грибні мережі рослини можуть передавати сигнали про небезпеку. Якщо на якийсь кущ здійснена атака комах (гусені або сарани, наприклад), тварин або агресивних птахів, інші рослини, залучені до «мікоінтернету» отримують цю інформацію і можуть своєчасно зреагувати на загрозу.
Одне з найважливіших завдань грибної мережі - сповіщення про хвороби. За те, що рослинам вдається уникати згубних епідемій, варто дякувати саме «грибному інтернету», впевнені біологи, що розкрили таємницю підземних комунікацій. Описана і схема взаємодії грибів та рослин. Найтонша біла мікориза на коренях ефективно поглинає з грунту хімічні речовини, переважно мінерали і воду. У свою чергу, гриби постачають цими компонентами рослини, отримуючи від них необхідні органічні субстанції: вуглеводи, фітогормони і амінокислоти.
Мережі мікоризи є прекрасним транспортом біохімічних сигналів. В експерименті вчені вивчали паростки томата, з'єднані подібною грибною мережею. Для контролю біологи використовували аналогічні рослини, але вже без мікоризи. Спочатку дослідники заражали небезпечною грибковою інфекцією одну з рослин, а через 65 годин - іншу, спостерігаючи за її стійкістю до захворювання. Виявилося, що при наявності грибного зв'язку, друга рослина менше страждала від інфекції.
Вчені переконані, що за допомогою «грибного інтернету» можуть спілкуватися рослини різних видів. Не виключено, що саме в такій підземній біомережі ховається таємниця виживання і різноманітності земної флори. У більш ранніх роботах була розкрита здатність рослин «розмовляти» дистанційно, передаючи один одному інформацію повітрям. Для цього використовуються спеціальні хімічні речовини. Основна мета такого спілкування - попередження про небезпеку. Таким чином, виявлена грибна мережа є вже другою доведеною сигнальною системою рослин.