Росія розробляє космічну ядерну зброю, здатну виводити з ладу різні види супутників, які забезпечують функціонування сучасного світу на Землі: від роботи месенджерів до систем GPS-навігації, пише CNN з посиланням на три джерела, знайомі з розвідувальними даними США про цю зброю.
Раніше цього тижня член Палати представників від Республіканської партії Майк Тернер, голова комітету Палати представників з розвідки, заявив, що має інформацію про «серйозну загрозу національній безпеці». Після цього президент Джо Байден публічно підтвердив, що Тернер мав на увазі новий російський ядерний протисупутниковий потенціал, але офіційні особи категорично відмовилися обговорювати це далі, посилаючись на засекречений характер розвідувальних даних.
Зброя все ще перебуває на стадії розробки і не виведена на орбіту, публічно наголосили представники адміністрації Байдена. Але у разі її застосування, за словами чиновників, вона перейде небезпечний рубікон в історії ядерної зброї і може призвести до серйозних порушень у повсякденному житті, причому такими способами, які важко передбачити.
Передбачається, що нова зброя, відома військовим космічним експертам як ядерний ЕМІ (електромагнітний імпульс), зможе створювати імпульс електромагнітної енергії та потік сильно заряджених частинок, які руйнуватимуть штучні супутники, що літають навколо Землі.
Під загрозою – наприклад, супутники Starlink компанії SpaceX, які використовують українські військові у війні проти Росії.
За словами експертів, якщо Росія наважиться використовувати таку зброю, це буде відчайдушний крок, оскільки його дія може негативно позначитися і на російських пристроях, що літають навколоземною орбітою.
Представники адміністрації Байдена стверджують, що якби Росія застосувала ядерний ЕМІ, це було б першим порушенням Договору про космос 1967 року, який забороняє розміщення зброї масового знищення у космічному просторі. Його підписали понад 130 країн, включно з Росією.
При цьому за останні роки Росія вийшла з кількох договорів щодо контролю над озброєннями, внаслідок чого архітектура контролю над озброєннями, що склалася після холодної війни, значно деформувалася.