Незважаючи на війну, в Україні продовжують працювати шахраї. Часто зловмисники крадуть облікові записи користувачів. Фахівці «Безоплатної правової допомоги» пояснили, як уникнути таких ситуацій.
Як шахраям вдається зламувати аккаунти в соціальних мережах
Під різними приводами шахраї поширюють фішингові посилання, за якими просять перейти та ввести дані для входу на сторінку в соцмережах або в месенджер користувача.
Приклади таких схем:
- шахраї пропонують роботу в інтернеті тим, хто зацікавився пропозицією, – надсилають фішингові посилання нібито для авторизації. Щоб авторизуватися на шахрайському сайті, пропонується ввести дані для входу в облікові записи в соцмережах та месенджерах. Після введення дані автоматично стають відомі шахраям;
- шахраї розсилають смс-повідомлення про виклик до суду від адресата SUDpovistka нібито від імені Печерського районного суду. Такі повідомлення містять скорочене посилання на фішинговий сайт. Цей сайт імітує сторінку входу до системи «Електронний суд», де користувачеві пропонують авторизуватися за допомогою месенджера в телеграмі, а саме ввести номер телефону та код, який буде надіслано в телеграм. Після введення цієї інформації вона стає автоматично відома шахраям, унаслідок цього аферистам вдається отримати доступ до месенджера користувача.
Як шахраї використовують зламані аккаунти
Коли шахраї отримують доступ до аккаунтів, вони змінюють паролі, далі від імені зламаних користувачів розсилають їхнім друзям повідомлення з проханням позичити гроші.
Як не стати жертвою шахраїв
- Перевіряйте сайти, на яких вводите дані для входу в свої облікові записи в соцмережах та месенджерах;
- налаштовуйте двофакторну автентифікацію – це, коли для входу в аккаунт, крім логіну та пароля потрібно ввести код підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний застосунок;
- не переходьте за посиланнями, навіть якщо вони надійшли в листі від друга. Пам’ятайте, шахраї могли отримати доступ до аккаунту друга. Спершу зателефонуйте другові та запитайте, чи справді посилання від нього.
Якщо ви постраждали від шахрайства, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції або повідомте про ваш випадок за номером телефону: 0 800 505 170.
Як нові схеми шахрайства з’явилися в Україні під час війни та як не потрапити на гачок зловмисників, читайте в матеріалі Віктора Конева «Обережно, шахраї! Нові схеми і як від них захиститися» на ZN.UA.