Вагітність у космосі: на МКС вперше виростили ембріони мишей, що дає надію й людям

Поділитися
Вагітність у космосі: на МКС вперше виростили ембріони мишей, що дає надію й людям © NASA Johnson / Flickr
За розвитком ембріонів у космосі вчені спостерігали всього кілька днів, але цього стало достатньо для обнадійливих висновків.

Учені вперше виростили ембріони мишей на Міжнародній космічній станції (МКС), щоб з'ясувати, чи є у людини шанси завагітніти у космосі. Експеримент показав, що ранній розвиток ембріонів не залежить від умов низької гравітації та високої радіації, передає New Scientist.

"Дорога на Марс займатиме понад шість місяців. Ми проводимо дослідження, щоб переконатися, що зможемо безпечно народжувати там дітей, якщо знадобиться", – каже Терухіко Вакаяма з Університету Яманасі (Японія), який очолював дослідження.

Перші етапи експерименту Вакаяма та його колеги провели у своїй лабораторії на Землі: вони витягли з вагітних мишей ембріони, що знаходились на ранній двоклітинній стадії, і заморозили їх.

Заморожені ембріони відправили на МКС на ракеті SpaceX, яка стартувала з Флориди у серпні 2021 року. Вони зберігалися в спеціальних пристроях, розроблених командою Вакаями, щоб астронавти на станції могли легко розморозити ембріони та культивувати їх протягом чотирьох днів. Потім астронавти законсервували ембріони та відправили їх на Землю.

За словами Вакаями, ембріони вирощувалися лише протягом чотирьох днів, оскільки вони можуть виживати лише протягом цього часу поза маткою.

Його команда вивчила ембріони, що повернулися, щоб з'ясувати, чи не вплинув на їхній розвиток вплив підвищеної радіації та мікрогравітації.

Ембріони не мали ознак пошкодження ДНК внаслідок дії радіації, можливо, тому, що вони перебували в космосі лише короткий час.

У них також спостерігався нормальний структурний розвиток, включно з диференціацією у дві групи клітин, що становлять основу плода та плаценти. Це  важливий результат, оскільки раніше вважалося, що мікрогравітація може вплинути на здатність ембріонів поділятися на ці два різні типи клітин, каже Вакаяма.

Поки неясно, чи будуть порушені пізніші стадії розвитку ембріона в результаті перебування в космосі, але в попередньому дослідженні, в якому вагітні щури вирушали в космічні польоти НАСА на 9-11 днів під час другої половини вагітності, виявили, що після повернення на Землю вони народжували дитинчат зі звичайною вагою, що свідчить про нормальний розвиток плоду.

"Ґрунтуючись на цих і наших результатах, можна припустити, що розмноження ссавців у космосі можливе", – каже Вакаяма.

Однак поки невідомо, чи будуть ускладненими повноцінні пологи мишачого чи людського дитинча в умовах мікрогравітації.

Повернені на Землю ембріони планують імплантувати самкам мишей, щоб перевірити, чи зможуть вони розвинутись у здорове потомство.

Далі дослідники планують перевірити, чи можна використовувати сперму та яйцеклітини мишей, відправлені на МКС, для створення ембріонів методом ЕКЗ у космосі.

Раніше цього року вченим вдалося виростити ембріон людини без використання яйцеклітин та сперматозоїдів – за допомогою стовбурових клітин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі