Команда американських палеонтологів заявила про те, що поява перших поселенців на Багамських островах призвела до загибелі 38 популяцій птахів 27 видів. Незважаючи на те, що багато видів птахів зникли через кліматичні зміни задовго до колонізації Багамських островів, перші люди зіграли важливу роль в збідненості місцевої фауни, повідомляє N+1.
Довгий час вчені вважали, що тільки західна цивілізація завдає шкоди природі, а корінні народи живуть з нею в повній гармонії. Але палеонтологічні та археологічні знахідки показують, що всякий раз, коли люди з'являлися в тій чи іншій місцевості, місцева фауна переживала хвилю вимирань через полювання та скорочення ареалу проживання. Те, на якій стадії історичного розвитку цивілізації знаходилися колонізатори, неважливо.
У ході дослідження вчені вирішили простежити за тим, як пережили появу людей багамські птахи. Залишки птахів знайшли на 15 островах Багамського архіпелагу, однак для дослідження вчені вибрали чотири, де палеонтологічний літопис найбагатший: Абако, Нью-Провіденс, Лонг-Айленд і Середній Кайкос. Дослідники зібрали базу даних про зміни орнітофауни на кожному з них протягом трьох періодів часу: в прохолодну плейстоценову епоху раніше 10 тисяч років тому; в більш вологий період від 10 до однієї тисячі років тому; і в останню тисячу років - тобто після прибуття людей.
В цілому вчені проаналізували понад 500 окремих знахідок для чотирьох окремих островів. Знайдені останки віднесли до 85 видів наземних птахів, з яких тільки 13% зустрічалися на всіх вивчених островах.
Вчені вважають, що за останні 10 тисяч років Багамський архіпелаг втратив щонайменше 30 видів з 62 популяцій птахів. Деякі види птахів зникли ще до появи людини, причиною цього вимирання став підйом рівня моря і зміни в складі рослинності, що слыдували за ним.
Разом з тим, відповідальність за зникнення 38 популяцій птахів, які відносяться до 27 видів, все-таки лежить на людях. Останки цих птахів знайшли і в плейстоценових, і в голоценових покладах, що свідчить про те, що вони зуміли пережити кліматичні зміни на рубежі двох епох. Але зникли після появи індіанців.
Сучасним птахам Багамського архіпелагу, серед яких є кілька ендемічних видів, доводиться не тільки уживатися з людьми, але і пристосовуватися до нового витка кліматичних змін - цього разу антропогенних. Автори сподіваються, що за тисячу років сусідства з людьми популяції, що вижили, отримали достатню стійкість - проте побоюються, що цього може бути недостатньо, і закликають посилити охорону дикої природи архіпелагу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше Всесвітній фонд дикої природи опублікував звіт «Жива планета». Його висновки свідчать про те, що з 1970 року популяції ссавців, птахів, амфібій, рептилій і риб у всьому світі скоротилися в середньому на дві третини. Серед основних причин скорочення популяцій - ті ж причини, які ведуть до появи зоонозних хвороб.