У ході дослідження вчені спиралися не на палеонтологічний літопис, а на дані "молекулярного годинника". Професор Брістольського університету Філіп Донохью і його колеги вважають палеонтологічні свідоцтва "дуже рідкісними і неповними" для надійного датування тієї неймовірної далекого події. Однак досі генетичні дослідження ускладнювалися відсутністю загальноприйнятих уявлень про відносини між основними групами вищих (сухопутних) рослин – мохами і судинними, – а також про швидкості їхньої еволюції і етапи появи ключових змін у будові.
Вчені розглянули одразу всі альтернативні можливості та датування. Комп'ютерні моделі дозволили розглянути вплив на хід "молекулярного годинника" тих або інших відносин між вищими рослинами й водоростями, різні моменти появи судинних і т. п. У результаті найбільш вірогідним сценарієм виявився вихід рослин на сушу ще в кембрії, більше 500 мільйонів років тому. Еволюція вищих судинних рослин почалася з ордовіка або силуру, близько 420 мільйонів років тому.
Раніше дослідники з Массачусетського технологічного інституту прийшли до висновку, що першою твариною на Землі була звичайна губка. До таких висновків вони прийшли після того, як генетичний аналіз підтвердив, що губки дали органічні молекули, які були виявлені в каменях віком 640 мільйонів років.