Палеонтологи виявили істоту віком 500 мільйонів років із нервовою системою, що збереглася

Поділитися
Палеонтологи виявили істоту віком 500 мільйонів років із нервовою системою, що збереглася Вік істоти оцінюється в 508 мільйонів років © Nature Communications
Вчені вважають, що істота може бути пов'язана із сучасними павукоподібними.

Палеонтологи виявили дві крихітні скам'янілості, кожна з яких менша за таблетки аспірину, які містять нервову тканину, що збереглася. Як повідомляє Live science, вік організмів оцінюється в 508 мільйонів років, вони можуть пролити світло на еволюцію сучасних павуків та скорпіонів.

Обидві скам'янілості належать виду Mollisonia symmetrica. Разом з тим, вчені поки що до кінця не впевнені, яке місце він займає на еволюційному дереві павукоподібних. Це відбувається через те, що деякі особливості, такі як очі та нервові зв'язки тварин, можна чітко ідентифікувати в скам'янілості, а ось інші частини нервової системи виявити не так легко. Зокрема, невідомо, чи володіли тварини схожим на мозок пучком нервом, званим сингангілієм, без чого не можна довести їхній зв'язок з іншими тваринами.

Замість «пучка» розташовується «місиво всередині голови», зазначив провідний автор дослідження Хав'єр Ортега-Ернандес, палеобіолог безхребетних з Гарвардського університету та куратор Гарвардського музею порівняльної зоології. Вчені точно впевнені, що це нервова тканина, але не можуть розрізнити її точну організацію.

«Це правда, що у нас немає жодної характеристики їхньої нервової системи, оскільки скам'янілості кажуть нам небагато», - зазначив Ортега-Ернандес. Разом з тим, вчені висунули кілька припущень про те, як ці викопні можуть бути пов'язані з сучасними тваринами. Якщо вдасться виявити ще кілька скам'янілостей M. Symmetrica, це дозволить вирішити питання про місце, яке вони займають на еволюційному дереві.

За словами дослідників, виявлення нервових тканин кембрійського періоду (543-490 мільйонів років тому) є великою рідкістю. Перші свідоцтва про наявність мозку у членистоногого кембрійського періоду виявили близько 10 років тому. З того часу скам'янілу нервову тканину виявили більш ніж у дюжині скам'янілостей кембрійського періоду, всі з яких належали членистоногім.

Цікаво, що нову скам'янілість виявили не в польових умовах, а в колекціях Музею порівняльної зоології Гарвардського університету та Смітсонівського інституту у Вашингтоні. Розміри скам'янілості з Гарварду становлять близько 13 міліметрів завдовжки і 3,5 міліметри завширшки. Довжина істоти зі Смітсонівського інституту становить лише 7,5 міліметрів, а ширина – 1,7 міліметра.

У M. symbolica був простий екзоскелет, що складається з головного щитка, сегментованого тулуба і заднього щитка. Він чимось нагадував екзоскелет тютюнового клопа, але довший і тонший. Дослідження 2019 року, в якому описували інший вид Mollisonia зі скам'янілими придатками, показало також, що членистоногого також було сім пар крихітних придатків, два ікла і шість пар маленьких кінцівок. Разом з тим, жодна зі знайдених скам'янілостей придатків не мала.

Вчені відзначають, що неозброєним оком скам'янілості були нічим не примітні. Разом з тим, коли їх вивчили під мікроскопом, виявилося, що вони містять сліди нервової системи, що скам'яніла. Скам'янілі нерви виглядають як чорнильно-чорні плямки, оскільки процес скам'янення перетворив їх на плівки органічного вуглецю.

У смітсонівському зразку виразно видно око у голові істоти, а також нервовий шнур, що йде по всій довжині його живота. У екземпляра з Гарварда можна розрізнити два ока, а також частину нервового шнура, що виглядає з-під травного тракту тварини, який приховує частину, що залишилася.

В обох скам'янілостей вчені знайшли зорові нерви, які йдуть від очей членистоногого до основного тіла. Але дослідники зазначають, що докази наявності цих нервів «неоднозначні» і ці особливості мають бути чіткішими. В обох скам'янілостей у голові присутня якась нервова тканина, але неясно, чи є ця структура мозкоподібним синганглієм чи чимось зовсім іншим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше міжнародна група вчених змогла виділити хлорофіл зі скам'янілих останків водорості, вік яких оцінюється в мільярд років. Це одна з найдавніших відомих багатоклітинних водоростей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі