Те, що вчені прийняли за озера рідкої води на Марсі, насправді може бути чимось протилежним. Ймовірно, це просто поклади старої гірської породи, повідомляє Science Alert.
Новий аналіз даних показав, що яскравий сигнал радара, який вчені інтерпретували як підземні води, насправді може бути згенерований відкладеннями. Наголошується, що це не остаточний висновок, але він свідчить про те, що необхідно детальніше проаналізувати отримані дані.
«Ми продемонстрували, що подібні відображення можуть генеруватися як природний результат інтерференції тонких шарів, без використання рідкої води або інших рідкісних матеріалів. Цей результат у поєднанні з іншими недавніми роботами ставить під сумнів можливість виявлення рідкої води під південнополярними шаруватими відкладеннями», — пише група дослідників на чолі з астрономом Деном Лалічем з Корнельського університету в новій статті.
Сигнал вперше було зареєстровано кілька років тому апаратом Mars Express Європейського космічного агентства. Під полярною шапкою південного полюса вчені зареєстрували незвичайний відбиваючий матеріал. Подальші пошуки дозволили виявити й інші поклади такого матеріалу.
Такі самі «плями» були виявлені на Землі і теж на Південному полюсі. Це підлідні озера, які складають мережу резервуарів рідкої води під льодами Антарктиди. Тому вчені вважали, що подібні резервуари можуть існувати і на Марсі.
Але існує одна проблема: Червона планета занадто холодна для існування рідкої води. У ході нового дослідження вчені вирішили провести моделювання, щоб з'ясувати, що це за матеріал.
Дослідники створили змодельовані шари водяного льоду, льоду з вуглекислого газу, базальту та атмосфери різної конфігурації та товщини, кожен із властивостями, які певним чином відображають імпульси радара.
Вченим вдалося отримати щось схоже на сигнал, зареєстрований Mars Express: шар запиленого водяного льоду, затиснений між двома шарами льоду з вуглекислого газу. Але, за словами вчених, такий самий результат можна було б отримати і за присутності відкладень гірських порід.
«Ми не відкидаємо теоретичну наявність глибоко під поверхнею Марса рідкої води. Але поки що все вказує на те, що, можливо, її там немає. Потрібно більше доказів і ретельніших досліджень», — зазначив Лалич.
Раніше вчені розповіли про те, яку рослину необхідно першою посадити на Марсі.