Цього тижня піку досягне один із найвидовищніших і найпотужніших зорепадів року – метеорний потік Гемініди. Як повідомляє Space.com, щорічно на піку зорепада можна спостерігати близько 120 «зірок, що падають» на годину.
Разом з тим, цього року умови для спостережень за зорепадом не найсприятливіші – майже повний місяць може перешкодити спробам «зловити зірки, що падають».
Пік метеорного потоку настане 13-14 грудня. Але, хоча місячне світло приховає слабкі метеори, воно все ж таки не зможе перекрити яскраві. Тому спостерігачі у місцях із ясним небом можуть побачити найпотужніші з них.
Метеорний потік пов'язаний з уламками навколоземного астероїда 3200 Фаетон. Це незвичайний об'єкт, який демонструє кометоподібну поведінку і здійснює оберт навколо Сонця приблизно за 1,4 роки.
У далекому минулому Фаетон, як вважається, зіткнувся з іншим об'єктом, що породило хмару уламків, через яку проходить Земля. І це призвело до появи Гемінід. Коли наша планета проходить через хмару частинок астероїда, вони згоряють в атмосфері, створюючи яскраві смуги світла.
Радіантом зорепада або точкою, з якої зірки «падають», є сузір'я Близнюків. Воно буде високо в небі Північної півкулі приблизно з 10 години вечора за місцевим часом. Але оскільки Місяць буде освітлений приблизно на 92%, він може перешкодити спостереженням. Тому, щоб побачити максимальну кількість метеорів, необхідно стати спиною до нього і звернути погляд до найтемнішої частини нічного неба.
Якщо ж застати пік Гемінід не вдасться, можливості для спостережень за «зірками, що падають» зберігаються: зорепад триватиме до 24 грудня.
Раніше вчені поспостерігали за астероїдом Фаетон і помітили дивацтва в його поведінці. Швидкість обертання небесного тіла навколо своєї осі зростає на чотири мілісекунди на рік.