Новонароджений Юпітер був таким яскравим, що міг «закип'ятити» свої супутники – вчені

Поділитися
Новонароджений Юпітер був таким яскравим, що міг «закип'ятити» свої супутники – вчені Молодий Юпітер "кип'ятив" свої супутники © NASA
Це може пояснити склад галілеєвих супутників планети.

Вчені заявили про те, що новонароджений Юпітер був настільки яскравим і гарячим, що опромінював чотири своїх супутники таким інтенсивним світлом, що випаровував на них воду і позбавляв їх летючих речовин. Це може пояснити дивний склад галілеєвих супутників планети, повідомляє Science Alert.

Галілеєві супутники дуже відрізняються один від одного. Найближча до Юпітера Іо – активний вулканічний світ, потім йде вкрита крижаною кіркою Європа, за нею слідує гігантський Ганімед, а за ним – вкрита кратерами Каллісто. Чим далі супутники віддаляються від планети, тим нижча їх щільність і вища частка водяного льоду. Каллісто, яка є найбільш покритим кратерами небесним тілом Сонячної системи, складається наполовину з породи, а наполовину - з льоду. Іо має найменшу кількість льоду в нашій системі.

Наразі астрономи запропонували пояснення цьому. За їхніми словами, Юпітер, який знаходився у завершальній фазі свого формування, забрав останній шматочок матеріалу з газопилового диска, який його оточував. Вважається, що галілеєві супутники утворилися з цього диска, як аналог маленької планетної системи. Коли диск розсіявся, Юпітер почав світитися приблизно в 10 разів яскравіше, ніж сьогодні.

Він світився не так яскраво, як зірка, але все ж таки досить яскраво, щоб Іо та Європа отримували випромінювання на порядок вище, ніж надходить від Сонця.

Вчені провели моделювання, щоб з'ясувати, як це випромінювання впливало супутники. Вони припустили, що на початку свого життя Іо також мала досить високу кількість водяного льоду у своєму складі. Варто зазначити, що у моделюванні супутники перебували у нинішньому положенні, але на початку свого формування вони розташовувалися ближче до планети. Це означає, що кількість радіації, яку вони отримували, була вищою.

"Ми виявили, що протягом перших кількох мільйонів років після своєї освіти рівноважна температура Іо могла перевищувати 300 кельвінів (26,85 градусів за Цельсієм) через випромінювання Юпітера", - заявили вчені.

Ця температура не здається високою, але її було б достатньо, щоб розтопити будь-яку кригу, яка існувала на Іо. Це призвело б до утворення океанів, які потім сприяли б появі атмосфери з водяної пари.

Навіть сьогодні Іо не може утримувати гази у своїй атмосфері, що утворилися внаслідок активної вулканічної діяльності. Вони швидко просочуються в космос, живлячи кільце плазми, яке оточує Юпітер, зрештою живлячи газовий гігант і сприяючи його постійним ультрафіолетовим полярним сяйвам. У часи, коли супутник тільки формувався, викиди газу відбувалися так само, водяна пара надходила в космос, залишаючи Іо все більш зневодненою.

Вплив на Європу був би меншим, ніж на Іо, залишивши простір для формування глобального океану та крижаної кірки над ним. Зараз цей океан набагато менший, ніж був, коли супутник тільки сформувався, більша частина води була втрачена через вплив Юпітера.

А ось Ганімеда та Каллісто випромінювання майже не торкнулося. Відмінності з-поміж них можна пояснити особливостями їхньої подальшої еволюції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі